Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Comunicare PV contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Comunicare PV contraventie

Am primit la firma o solicitare sa declar cine a fost la volan intr-o data anterioara pentru ca s-a savarsit o contraventie. Am comunicat datele, insa, intrucat sunt in proces de a schimba domiciliul (am vandut deja apartamentul la care am domiciliul) am solicitat ca domiciliu ales pentru comunicarea procesului verbal o alta adresa decat domiciliul. Din cate am inteles de la politie, agentul care se ocupa de aceasta contraventie refuza sa comunice contraventia (prin care se si suspenda dreptul de a conduce) la o alta adresa decat cea trecuta ca domiciliu.
Banuiesc ca la un moment dat se va face afisare la domiciliu, fapt de care eu nu pot lua la cunostiinta.
Nu am reusit sa-l gasesc pe agent si mi s-a spus ca nu o sa-mi dea procesul verbal in mana pentru ca l-a transmis deja (insa la posta nu mi l-au gasit).
Banuiesc ca la un moment dat voi ramane fara permis fara sa stiu.
Nu doresc sa scap de contraventie asteptand doua luni ci doar sa mi se comunice legal pentru a putea plati in termen jumatate de amenda ceea ce nu se poate face fara procesul verbal si dovada comunicarii.
Ce pot face in acest sens? Pot contesta comunicarea in lipsa primirii procesului verbal si solicitarea instantei sa-mi faca legal aceasta comunicare? Ce contest daca nu am luat legal la cunostiinta de acest document?
Se aplica prevederile art. 158 din Codul de Proc Civila in cazul comunicarilor facute de SPCLEP?

Va multumesc anticipat
Cei care locuiesc la domiciliu respectiv nu va pot da procesul?
Cel mai probabil o sa va vina acasa solicitare sa-l predati, la acel domiciliu, in termen de x zile, nu se suspenda imediat.
Acel articol se aplica la partile dintr-un proces.
Este exclus sa imi comunice noii proprietari. Faceam asa daca puteam.
Eu vreau sa mi se comunice ca sa pot plati jumatate din suma in termen si sa predau permisul in vederea suspendarii. Nu pot face acest lucru fara sa am procesul verbal in mana si in termen.
Procesul verbal oricum trebuie sa fie predat doar celui caruia ii este destinat, obligatoriu trebuie sa incerce sa trimita asa prima data, in caz contrar, daca nu se gaseste la adresa, trebuie sa fie facut prin afisare la domiciliu in prezenta a cel putin un martor.
Citeste si aici: [ link extern ] /
sau aici :[ link extern ] /

Ideea e ca tu esti in termen din momentul in care SEMNEZI pentru acel plic ce contine procesul, cele 15 zile se scurg de cand ai semnat pentru primire, adica degeaba ajunge la posta si postasul il arunca in cutia postala, pentru ca tu poti sa anulezi legal acel PV doar pentru faptul ca nu pot dovedii ei cu semnatura ta ca ti l-au trimis tie, evident.

Tu cand ai dat datele ai solicitat sa se trimita la adresa noua, iar ei au trimis oricum la cea veche?

mariustz, utilizator

mariustz a scris:

Procesul verbal oricum trebuie sa fie predat doar celui caruia ii este destinat, obligatoriu trebuie sa incerce sa trimita asa prima data, in caz contrar, daca nu se gaseste la adresa, trebuie sa fie facut prin afisare la domiciliu in prezenta a cel putin un martor.
Citeste si aici: [ link extern ] /
sau aici :[ link extern ] /

Ideea e ca tu esti in termen din momentul in care SEMNEZI pentru acel plic ce contine procesul, cele 15 zile se scurg de cand ai semnat pentru primire, adica degeaba ajunge la posta si postasul il arunca in cutia postala, pentru ca tu poti sa anulezi legal acel PV doar pentru faptul ca nu pot dovedii ei cu semnatura ta ca ti l-au trimis tie, evident.

Tu cand ai dat datele ai solicitat sa se trimita la adresa noua, iar ei au trimis oricum la cea veche?

Exact. Am solicitat sa imi trimita la o alta adresa si ei nu au facut asta. Cand am atras atentia sefului de sectie ca am solicitat acest aspect m-a intrebat "pe ce baza?" si a continuat spunandu-mi ca ei sunt obligati sa transmita la adresa de domiciliu.
Cu alte cuvinte, se va face afisarea la domiciliu fara stiinta mea iar acel proces verbal nu v-a ajunge niciodata in mana mea, fapt ce va rezulta in plata integrala a contraventiei si lipsa oportunitatii de a scadea prin examen durata suspendarii la 30 zile.