Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedumerire Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedumerire Concediu Medical

Buna ziua,am fost operat de cancer gastric acum 5 luni,beneficiez de concediu medical pe cod 14(neoplazii),care spune ca este platit 100%.Firma la care lucrez in cele 5 luni de cand incasez C.M. nu mi-a dat niciodata aceeasi suma de bani pe concediu,intotdeauna mai putin cu 4-5-6 milioane,va rog frumos cine ma poate ajuta cu un raspuns sau un nr de telefon unde sa pot merge ptr a ma lamuri,Am toti fluturasii de cand sunt in concediu. Unii spun ca se calculeaza din brut ,altii din net,nu mai inteleg nimic,de la firma la fel nu-mi da nimeni lamuriri. Multumesc anticipat. Sunt din Bucuresti.
crocoi, utilizator
Din indemnizatia pentru concediu medical se retine c.a.s.- contributia pentru pensii (25%) -, impozit pe venit (10%).

Detalii
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic
Indemnizatia CM se calculeaza ca medie a veniturilor realizare in ultimile 6 luni din ultimile 12 luni, din care se retine impozitul si C.A.S.(contributia la sistemul de pensii).
din ce se retine,din net sau din brut? nu ar trebui sa incasez salariul pe care-l incasam si inainte de operatie?
Din brut ...
din brut sau din net???