avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedumerire Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedumerire Concediu Medical

Buna ziua,am fost operat de cancer gastric acum 5 luni,beneficiez de concediu medical pe cod 14(neoplazii),care spune ca este platit 100%.Firma la care lucrez in cele 5 luni de cand incasez C.M. nu mi-a dat niciodata aceeasi suma de bani pe concediu,intotdeauna mai putin cu 4-5-6 milioane,va rog frumos cine ma poate ajuta cu un raspuns sau un nr de telefon unde sa pot merge ptr a ma lamuri,Am toti fluturasii de cand sunt in concediu. Unii spun ca se calculeaza din brut ,altii din net,nu mai inteleg nimic,de la firma la fel nu-mi da nimeni lamuriri. Multumesc anticipat. Sunt din Bucuresti.
Ultima modificare: Vineri, 20 Septembrie 2019
crocoi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 21 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din indemnizatia pentru concediu medical se retine c.a.s.- contributia pentru pensii (25%) -, impozit pe venit (10%).

Detalii
[ link extern ] /
Ultima modificare: Vineri, 20 Septembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indemnizatia CM se calculeaza ca medie a veniturilor realizare in ultimile 6 luni din ultimile 12 luni, din care se retine impozitul si C.A.S.(contributia la sistemul de pensii).
din ce se retine,din net sau din brut? nu ar trebui sa incasez salariul pe care-l incasam si inainte de operatie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din brut ...
din brut sau din net???

Alte discuții în legătură

Concediu medical Roxmi Roxmi Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata concediu medical Anetta08 Anetta08 Am lucrat cu contract de munca din 1.08.2013, iar in noiembrie 2013 m-am imbolnavit (diagnostic neoplazie cod 14) si de atunci sunt in concediu medical. De la ... (vezi toată discuția)
Concediu medical adrianasef adrianasef Buna ziua. Sunt in concediu de crestere copil din 7 aprilie , concediu care se va incheia in ianuarie cand copilul va face un an. In aceasta perioada am fost ... (vezi toată discuția)