Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Există vreo lege prin care angajatul e apărat de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Există vreo lege prin care angajatul e apărat de plata unor pagube pe care nu le-a comis?

Salut, exista vreo lege prin care angajatul este aparat împotriva sancțiunii unor pagube ale unor bunuri materiale pe care nu a comis-o?
Angajatorul amenință ca trebuie sa plătim contravaloarea bunului stricat in mod egal, in condițiile in care vinovatul nu vrea sa își asume fapta.
Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
DA, legea protejeaza salariatii impotriva abuzurilor angajatorilor.
Fara hotarare judecatoreasca angajatorul nu poate aplica nici o retinere pe salariu.
Daca o face, faceti reclamatie le ITM.
Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
Coroborand deci ceea ce a scris @Cornel Vasile si ceea ce v-am scris eu rezulta ca, in speta, dvs nefiind la originea pagubei, nu aveti nici o responsabilitate vis-a-vis de ceea ce reclama angajatorul.

Angajatorul comite un abuz si doua ilegalitati :
Abuz: aplica o pedeapsa (in + colectiva) fara sa cunoasca responsabilul sau responsabilii;
Ilegalitate: 1) nu respecta obligatia care ii este facuta de catre lege, cea de a conduce o ancheta interna care trebuie sa stabileasca in mod precis si incontestabil responsabilitatile!!!
2) aplica o sanctiune pecuniara fara decizie de justitie!!!
ATENTIE, dvs nu aveti obligatia de a denunta autorul pagubei, ancheta este treaba angajatorului, punct si alineat nou!!!

Concluzie: daca angajatorul nu respecta legea si aplica sanctiuni colective, ii faceti reclamatie la ITM.
Va asigur, amenda pt astfel de abuzuri doare!!!
Demos, utilizator
Codul Muncii
art.255
(1)Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.
(2) Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.

Care este amenda aplicata de catre ITM ?

Concluzie: daca angajatorul nu respecta legea si aplica sanctiuni colective, ii faceti reclamatie la ITM.
Va asigur, amenda pt astfel de abuzuri doare!!!
Din cele declarate in speta, masura este de 0% pt persoana care ne solicita sfatul!!!
Angajatorul are obigatia de a deschide si conduce ancheta interna.
Concluziile anchetei interne trebuiesc comunicate salariatilor implicati in cercetarea faptelor (ancheta).
Daca acestia constesteaza concluziile anchetei va trebui ca angajatorul sa deschida actiune in justitie pt a obtine reparatii.
Sanctiunile pecuniare nu pot fi aplicate fara decizie judecatoreasca.

Pt instructia @ Cornel Vasile:
Codul Muncii, Titlul iV Cap. 1
Art. 169 . [reţinerile din salariu]
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Credeti ca va este suficient pt a gasi amenda ITM?!?