avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul pret vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul pret vanzare

Un calcul facut de colega mea pentru adaosul comercial la un produs pe langa adaosul si tva peste pret de achizitie a mai impartit cu 0.8 .
La ce se refera acest 0.8?
Ex. 100 ; 0.8 *2.5 +tva = pret final de vanzare.
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 20 Septembrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:36, 3 Octombrie 2019
E o nebuloasa ce spuneti. Pretul de vanzare se stabileste in functie de piata iar nu dupa o regula anume.

Pot avea adaos de 5% sau de 1000%; legea nu limiteaza.
Buna ziua, aveti dreptate si pentru mine este o nebuloasa dar pentru ca nu sunt contabila am crezut ca este o realitate.
Am intrebat persoana in cauza de ce imparte pretul de intrare cu 0.8 dupa care il imulteste cu adaosul (2.5) si adauga tva.
raspuns : asa se calculeaza pretul de vanzare .
nu a explicat ce reprezinta acel 0.8,acesta a fost si motivul intrebarii mele aici.
Multumesc
Probabil, este o decizie interna a firmei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent: cum se descarca marfa cumparata cu tva si vanduta fara tva (intracomunitar) Diana2209 Diana2209 se face doar 607 = 371 cu valoarea marfii intrate si ce se intampla cu adaosul comercial (378) - nu se mai evidentiaza? Va rog ajutati-ma Multumesc (vezi toată discuția)
Calcularea pretului unui produs. manoci manoci Buna ziua Dorim sa deschidem un magazin mixt, dar nu stiu corect cum trebuie sa calculez pretul sfarsit al unei produs. Cum trebuie sa calculez TVA-ul, ... (vezi toată discuția)
Firma neplatitare de tva MISKI MISKI Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva? Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog (vezi toată discuția)