Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul pret vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul pret vanzare

Un calcul facut de colega mea pentru adaosul comercial la un produs pe langa adaosul si tva peste pret de achizitie a mai impartit cu 0.8 .
La ce se refera acest 0.8?
Ex. 100 ; 0.8 *2.5 +tva = pret final de vanzare.
Multumesc
george-neagu, moderator
E o nebuloasa ce spuneti. Pretul de vanzare se stabileste in functie de piata iar nu dupa o regula anume.

Pot avea adaos de 5% sau de 1000%; legea nu limiteaza.
Buna ziua, aveti dreptate si pentru mine este o nebuloasa dar pentru ca nu sunt contabila am crezut ca este o realitate.
Am intrebat persoana in cauza de ce imparte pretul de intrare cu 0.8 dupa care il imulteste cu adaosul (2.5) si adauga tva.
raspuns : asa se calculeaza pretul de vanzare .
nu a explicat ce reprezinta acel 0.8,acesta a fost si motivul intrebarii mele aici.
Multumesc
Probabil, este o decizie interna a firmei.