Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum pot obtine fonduri pentru un proiect cultural?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum pot obtine fonduri pentru un proiect cultural?

Buna ziua
Pentru un proiect cultural cum se pot obtine fonduri?
Iar in urma obtinerii lor,care este procedura ce trebuie urmata?
george-neagu, moderator
Fondul Cultural Naţional lanseaza pe an două sesiuni de finanțare nerambursabilă a proiectelor culturale: 1 septembrie și 1 martie. Sesiunile demarează în urma apelului public de participare cu o perioadă de 30 de zile pentru înscrierea ofertelor culturale.
Mai puteti obtine finanţări nerambursabile de la bugetul local sau judetean pentru proiecte culturale.
Trebuie sa aveti infiintata o asociatie tip ong la judecatorie care sa aiba ca scop si obiective specifice asa cum e trecut in ghidul solicitantului.
E bine sa va infiintati acest ong inca de pe acum, sa derulati cateva activitati cu surse proprii de finantare prin care sa capatati si experienta si abia dupa un an sau doi sa incercati sa aplicati la acesti finantatori care printre altele cer si o experienta dovedita in domeniu.
george-neagu, moderator