Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune teren

Care ar fi pasii de urmat pt iesire indiviziune teren cu 4 comostenitori?
Precizez ca unu dintre copartasi a cumparat cota altuia din cei 4 cu chitanta de mana
Am inteles ca pt ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract v-c trebuie neaparat ca tot terenul sa fie inscris in cartea funciara, dar unu dintre cei 4 , nu promitentul vanzator - nu doreste sa prezinte actele de stare civ pt a se intocmi cadastru si intabulare
Va multumesc !
Buna seara,
Va trebui sa mergeti in instanta, sa solicitati iesirea din indiviziune si promitentul vanzator sa arate ca doreste de la celalalt doar sulta deja primita.