avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu o informație.
Sunt născută în 1964,(55 de ani împliniți), am o vechime în munca 23 de ani și am dat naștere la 4 copii. De câțiva ani nu mai lucrez având probleme de sănătate. La ce vârstă pot depune dosar pentru pensie anticipata având în vedere și cei 2,5 ani pt fiecare copil?
2. Concediile medicale pt copii (sarcina, 1 an îngrijire copil cu handicap gr 1 și concedii medicale pt îngrijire copil cu handicap gr. 2)se iau în considerare la vechime? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Anapmaria , utilizator 21:24, 29 Septembrie 2019
Luna si anul nasterii.
Bună ziua. Luna septembrie 1964
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 127/2019
Art.56
(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare și care au născut 3 copii și i-au crescut până la vârsta de 16 ani beneficiază la cerere de reducerea cu 6 ani a vârstei de pensionare prevăzută în anexa nr. 5.
(2) La reducerea prevăzută la alin. (1) se adaugă câte un an în plus începând cu al patrulea copil.
(3) Reducerea vârstei de pensionare prevăzută la alin. (1) și (2) se aplică și în cazul în care numărul de copii cuprinde și copii adoptați și crescuți pe o perioadă de cel puțin 13 ani.

Daca va incadrati in prevederile de mai sus - limita de varsta incepand cu 01/09/2021 data Intrarii in vigoare a legii 127/2019.
Mulțumesc pentru răspuns. Numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare Delia-ANA Delia-ANA Femeile care au născut și crescut 3 copii ,beneficiază de reducerea vărstei de pensionare?Dacă da,în ce condiții? (vezi toată discuția)
Buna ziua , ce prevede art. 56 din legea nr. 127/2019 "art. 56. ... simira1 simira1 Buna ziua , Ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 \"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare si care au nascut 3 copii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,asi dori daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri.spuneti,mi ... maryag maryag buna ziua,asi dori daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri.spuneti,mi va rog ce variante de a se pensiona are o doamna nascuta in 7 februarie 1963 ,are ... (vezi toată discuția)