avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalare pensie

Bună seara O întrebare scurtă.Mult trimbitata recalculare a pensiei pt .grupele de munca 1si2 (specială și deosebita).Am 8ani și 9 luni Gr 2 si24anisi8 luni Gr 1cfr.Ma incadrez la recalculare Din ce am citit se referă numai la gr.1 25 de ani lucrați.Astept o părere Sunt pensionat CFR din 2014.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2019
giulvezan, utilizator
Cel mai recent răspuns: giulvezan , utilizator 18:52, 6 Octombrie 2019
Ce activitate ați desfășurat la CF R ?


Carp Mircea a scris:

Ce activitate ați desfășurat la CF R ?

Mecanic ajutor locomotiva și automotor.Am scris exact că pe certificatul de calificare.Din 1990 pina in 2014 fără întreruperi .
Doar punctele acumulate plus cele sulimentare(50%)in anii de conditii speciale in care sunt asimilati si anii de grupa I se raporteaza la stagiul complet de 25 ani.
Restul punctelor se vor raporta la stagiul complet de 35 ani.
Ati primit decizia de recalculare ?
Nu am primit nici o decizie de recalculare a pensiei .De aia am deschis subiectul
Postati din decizia de deschidere de drepturi:
-Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
-Toate datele de la punctul "G".

Alte discuții în legătură

Ma incadrez la legea 221 privind recalcularea punctajului mediu anual si care va fi? Cornel1966 Cornel1966 Nr total puncte realizate:61,34987 Punctaj Mediu Anual:2,01579 Stagiu total de cotizare:47 ani 11 luni si 13 zile din care 27 ani 4 luni si 6 zile Gr I;4 ani ... (vezi toată discuția)
Daca am lucrat 22 de ani in grupa speciala ma incadrez la recalcularea ... gheorghebrinzea gheorghebrinzea daca am lucrat 22 de ani in grupa speciala ma incadrez la recalcularea punctului de pensie conform legii 221 din 2018 ? (vezi toată discuția)
Cand voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018. imparatulcel imparatulcel Gen:masculin Data nasterii:14.10.1951 Stagiul de cotizare:29 Alte date:stagiu complet, mecanic de locomotiva, CFR. Intrebare: Buna seara. Am primit ... (vezi toată discuția)