Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalare pensie

Bună seara O întrebare scurtă.Mult trimbitata recalculare a pensiei pt .grupele de munca 1si2 (specială și deosebita).Am 8ani și 9 luni Gr 2 si24anisi8 luni Gr 1cfr.Ma incadrez la recalculare Din ce am citit se referă numai la gr.1 25 de ani lucrați.Astept o părere Sunt pensionat CFR din 2014.
giulvezan, utilizator
Ce activitate ați desfășurat la CF R ?

Carp Mircea a scris:

Ce activitate ați desfășurat la CF R ?

Mecanic ajutor locomotiva și automotor.Am scris exact că pe certificatul de calificare.Din 1990 pina in 2014 fără întreruperi .
Doar punctele acumulate plus cele sulimentare(50%)in anii de conditii speciale in care sunt asimilati si anii de grupa I se raporteaza la stagiul complet de 25 ani.
Restul punctelor se vor raporta la stagiul complet de 35 ani.
Ati primit decizia de recalculare ?
Nu am primit nici o decizie de recalculare a pensiei .De aia am deschis subiectul
Postati din decizia de deschidere de drepturi:
-Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
-Toate datele de la punctul "G".