Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018.

Gen:masculin
Data nasterii:14.10.1951
Stagiul de cotizare:29
Alte date:stagiu complet, mecanic de locomotiva, CFR.
Intrebare: Buna seara.
Am primit raspuns de la Casa Judeteana de Pensii Olt ca voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018.
Am rugamintea sa primesc raspuns cand ca si data/perioada voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018, cand voi beneficia de drepturile recalculate care mi se cuvin luand in considerare ca procedura instituită prin Legea nr.221/2018 prevede că:
- Recalcularea se va realiza în perioada 01.10.2018 – 30.09.2019;
- Drepturile recalculate se cuvin și se acordă de la data de 01.10.2018, indiferent
de data emiterii/comunicării deciziei de recalculare.
Pana in prezent nu am beneficiat inca de prevederile legii nr. 221/2018.
Datorita faptului ca inca nu am beneficiat de prevederile legii legii nr. 221/2018 va rog sa imi comunicati care sunt pasii legali si unde trebuie sa ma adresez pentru a primii drepturile care mi se cuvin.
Multumesc ,
Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune).
Mulțumesc din suflet.
Este primul răspuns primit.
Voi face ce mi - ați recomandat.

Carp Mircea a scris:

Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune).

Variante:
-Luati legatura cu casa locala si cereti lamuriri/clarificari despre dosar.
-Mergeti personal la casa locala si faceti acelasi lucru.

Pentru clarificarea/lamurirea mea:

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune)."
In primul rand:
Ani, luni si zile in conditii speciale.
Am fost si eu C.F.R.-ist.
Carp Mircea, utilizator
Buna ziua stimate domn,

Va multumesc din suflet pentru raspunsul primit de la dumneavoastra, citez " Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune)."

Va rog sa ma lamuriti de ce ar mai trebui sa mai trimit o cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului ?

Am primit urmatoarul raspuns de la Casa Judeteana de Pensii prin mail, citez “ va comunicam ca s-au analizat documentele din dosarul dumneavoastra de pensie si s-a constatat ca veti beneficia de prevederile Legii nr.221/2018. Dupa emiterea deciziei privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018, aceasta vi se va transmite prin posta la adresa de domiciliu.”

Raspunsul l-am primit pe data de 11.02.2010.
Pana astazi 01.06.2010 nu am primit decizia privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi, cum sa procedez in aceasta situatie luand in considerare ca pana in prezent nu am beneficiat inca de prevederile legii nr. 221/2018.

Carp Mircea a scris:

Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune).

Nu doriti sa-mi puneti la dispozitie urmatoarele date:
Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune)."
In primul rand:
Ani, luni si zile in conditii speciale.

Vroiam sa calculez sau sa va aproximez majorarea.
Daca nu diti este problema d-voastra.
Nu va obliga nimeni.