Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot refuza plata unor reparatii din bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot refuza plata unor reparatii din bloc

Bună seara, locuiesc într-un bloc nou, și de curând președintele împreună cu unul din cenzori au hotărât sa schimbe firma de vidanjare. Și au stricat fosele septice care trebuiau doar într-un mod vidanjate. Acest lucru s-a hotărât fără a se întrunii o adunare generala a locatarilor, administratorul a fost pus în fata faptului împlinit. Iar acum reparația acestei fose septice probabil va întra în plata locatarilor. Doresc sa știu cum pot face sa nu plătesc reparația?
Actiune in instanta daca vinovatii de aceasta decizie repartizeaza cheltuielile in acest mod.
Prima data se contesta lista cu acele cheltuilei, in 10 zile de la afisare, in conformitate cu prevederile art. 28 din legea 196/2018.

Articolul 28
(1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.