avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu achizitie suspicioasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu achizitie suspicioasa

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu niste pareri. Strabunicul A, avea 2200 metri ( nu stim exact daca avea si acte pe toata suprafata). Ii da baiatului A1 400 metri, nepoatei A11 800 metri, nepotului A12 400 metri. Diferenta de 600 metri presupunem ca l.au pastrat pentru ei in acte. Toate suprafetele erau in aceeasi locatie unde au locuit in 2 case separate A1 si A11. In 1995 A1 (bunicul) a murit. A avut 4 copii. Nu au facut mostenirea. Impozitul a fost platit anual de A13( un alt copil al bunicului). In 2008, fata lui A11, adica A111, cumpara de la A11 partea ei de 800 metri. In 2019, ingradeste o suprafata de 1800 metri (800 cumparati in 2008 + 1000 metri suplimentari din total) si spune ca in 2008 cand a cumparat pamantul mamei, la masuratori a reiesit o suprafata in plus de 1000 metri ( suprafata care credem ca se compune din 400 metri de la A12 si 600 metri a strabunicilor A) ce nu a fost revendicata de nimeni pana in 2008 si ca a intrat in proprietatea primariei locale, si ea a cumparat de la primarie respectivul pamant. Acum ea are acte si intabulat pamantul, a imprejmuit suprafata. Ce putem face in situatia noastra? Acte la primarie nu gasim. Ni se spune ca nu sunt. Dar actele lor sunt ( ale lui A11 si A1). A11 a fost prieten de familie cu primarul din localitate, Primarul a facut fraude cu pamant si a facut si puscarie intre timp. Actele lui A1 inca sunt din cauza ca A11 mai are 3 frati si daca disparea si actul lui A1, A11 era linsat cu totul ( ca nu s.a facut mostenirea de pe urma lui A1). Noi acum suntem foarte contrariati si uimiti de ceea ce s.a intamplat si unde s.a ajuns. Se poate ca un pamant dintr.o curte si gradina interioara sa intre in posesia primariei si el sa fie vandut unei stranepoate (A111). Ce putem face in situatia noastra? A12 stim sigur ca a avut 400 metri cu acte, sotia lui A12 a vazut candva actul. La primarie i se spune ca nu este nici un act.
Stiu ca sumt multe detalii, dar chiar nu am cum sa explic situatia mai clar...
Va multumesc pentru atentie si astept parerea dumneavoastra.

Alte discuții în legătură

Rol diminuat din greseala? mariamihalache mariamihalache Tatal meu a primit de la mama sa, cand s-a insurat in 1959, o parcela de 1800 m2 pe care i s-a facut rol. Cand s-au facut acte de proprietate prin 1991, s-a ... (vezi toată discuția)
Probleme uzul fruct laura_lupu2002 laura_lupu2002 Bunicii sotului ne-au facut act de vanzare cumparare pentru o suprafata de 200 mp,cu clauza de intretinere ajutor in gospodarie, etc. Bunica a murit acum 2 ... (vezi toată discuția)
Poate vinde fără succesiune bunica ? Gigi Dumitru Gigi Dumitru Bunicul e decedat de 20 de ani, actele sunt pe numele bunici casa +800 m pătrați, bunica are 4 copii, imi poate vinde o parte din terenul de 800 m din curte ... (vezi toată discuția)