Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... curatela
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

curatela

fostul sot este inchis la Sopoca fiindca a omorat un om si a fost declarat fara discernamant(bolnav psihic).Fratii lui vor sa deschida succesiunea dupa parinti si nu pot fiindca el nu are discernamant.Notarul a spus ca fiul meu poate sa il reprezinte pe fostul sot daca are drept de curatela.Ce acte sunt necesare pentru obtinerea curatelei si unde trebuie sa se adreseze.
Multumesc!
persoana în cauză trebuie pusă sub interdicție și i se numește un tutore, care va acționa în numele lui.
procedura se desfășoară doar în instanță, în urma unei cereri însoțită de de acte medicale.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
cu plăcere! :)