Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune/tutore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune/tutore

buna ziua,problema sta un felul urmator,urmeaza o succesiune,mostenitori sunt 2 copii si sotia supravietuitoare.unul dintre copii este schizofrenic.de teama de a nu aparea probleme dupa succesiune din partea copilului bolnav,sotiei i este frica sa dezbata succesiunea,de teama de a nu aparea probleme,in sensul sa nu profite de partea lui din apartament,sa vinda pentru a avea bani s-au te miri ce altceva.este capabil si se poate astepta la o prostie din partea lui.aici ma refer caci acest copil este agresiv daca nu are bani,daca nu i se dau bani loveste uneori samd.il opresc doar amenitarile lui frateso cu formula.. daca isi mai loveste mama il scoate din apartament.este destul de grava situatia,iar avind parte din apartament ar putea crea probleme grave,el deja considera caci este al lui.a fost internat prin spital la schizofrenici de foarte multe ori,fiind bolnav de mai bine de 10 ani.ce trebuie sa faca aceasta pentru a fi mai bine innainte a dezbate succesiunea?poate deveni tutore?sau altceva?va multumesc
Trebuie să fie lipsit de capacitate de exerciţiu pentru a i se numi tutuore. Soluţia ar fi ca mama lui să se adreseze instanţei cu o cerere depunere sub interdicţie, să depună actele medicale care atestă schizoferenia . Dacă în urma expertizei de specialitate va rezulta că acesta este lipsit de discernământ, se va urma procedura punerii sub interdicţie şi ca urmare nu va putea încheia acte juridice de dispoziţie, cum ar fi vânzarea imobilului , ci doar tutorele , cu aprobarea instanţei de tuelă , va putea face acest lucru.
Buna ziua,

solutia este alta. Mama poate sa deschida succesiunea - cel mai bine la instanta de judecata - unde instanta are obligatia legala sa numeasca un curator pentru a rezolva problema reprezentarii. De regula, copii pana in 14 ani stau in judecata prin parintii lor. Cum insa, in speta asta parintele are interese contrare cu copilul, atunci se va numi din oficiu un curator care sa reprezinte drepturile copilului in litigiu.

In acest mod, nu se va putea reprosa mamei ca ar incalca drepturile copilului sau ca ar profita de neputinta acestuia.

Zi buna,
Avocat Constantin Boncu
Ocrotirea majorului se realizeaza prin punerea sub interdictie sau prin instituirea curatelei. (106 (2) NCC.
Ma tem insa ca solutia dvs. nu este legala pentru ca unui schizofrenic este inutil sa ii explici ca este pus sub curatela sau este pus sub interdictie. Va fi agresiv si daca este pus sub interdictie si daca nu este pus sub interdictie.
si o alta intrebare legata de acest subiect este,el este succesor dupa tatal lui fara a avea dreptul de a decide pe partea lui din apartament dar ce se intimpla daca doamne fereste i se intimpla ceva mamei?ce obligatii i se cuvin fratelui acestuia?este obligat sa aiba grija de el? sa devina acesta tutore?este vorba de o persoana de 35 de ani,nu a fost casatorit si nu are copii
nicole852107, utilizator
Curatela pentru dezbaterea succesiunii nu rezolva problema supusă discuţiei, pentru că ideea este ca fiul , major, cu probleme de discernământ, să nu poată vinde partea sa de imobil .
NIcole 852107, în cazul decesului mamei, dacă majorul va fi la acea dată pus sub interdicţie şi deci nu se va putea îngriji de interesele sale, i se va numi un alt tutore, care ar putea fi chiar fratele său , fiind de preferat să fie cineva din familie.