Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Erbicidare și pesticide răspandite cu atomizorul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Erbicidare și pesticide răspandite cu atomizorul lângă locuință

Vă rog să îmi spuneti daca exista o lege pentru protecția sănătății, locuiesc la casa intravilan și peste drum la 3 metri are cineva un teren , mereu foloseste erbicide - pe baza de glifostat, și alte pesticide puternice pentru pomi, le aplica cu atomizorul și stropeste până pe casa noastră , în curte ( terenul lui este putin mai sus și îndreaptă spre noi ). După aceste stropiri miroase în casa și în toată zona foarte puternic .
Am înțeles că aceste substanțe au un impact major asupra sănătății.
Exista o lege care să impună o distanță față de locuința vecinului la aplicarea de substanțe chimice ?
Mulțumesc!
Gasiti informatii utile aici:
[ link extern ]
si aici: [ link extern ]
si aici: ghid-bune-practici-utilizare-produse-de-protectie-plante.docx
Puteti sesiza DJSP si DJSV in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Sunt aplicabile si Normele de igiena pentru sanatatea populatiei aprobate prin Ordinul MS nr. 994/2018 pentru modificarea și completarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației, aprobate prin Ordinul MS nr. 119/2014. Gasiti legislatia pe internet.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca