avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum îi pot dona surorii mele jumătatea mea de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum îi pot dona surorii mele jumătatea mea de moștenire de la părinți?

Buna ziua. Cum pot dona surorii mele jumatatea mea de mostenire de la parinti? Mentionez ca doar unul dintre ei a decedat. Multumesc frumos
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Fram ursul polar , utilizator 17:05, 1 Octombrie 2019
Buna seara,
dezbateti mostenirea de pe urma parintelui dcedat si donati-va cota ce va revine adica de 3/16
Cand va deceda si celalalt parinte, iar asa, dezbateti succesiunea si va donati cota.
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sau, mai simplu, dati declarație de renunțare la moștenire.
Acum, după părintele decedat și încă una, când va înceta din viața și celălalt părinte
In caz de renuntare la mostenire, masa succesorala se va imparti intre mostenitorii acceptanti. Altfel spus cota ce v-ar fi revenit Dv. nu va fi atribuita in intregime sorei Dv. ci se va imparti intre sora si parintele suprvietuitor (in cote diferite).
Eu vad doua optiuni pentru a obtine ceea ce va doriti (daca aceasta este intr-adevar ceea ce va doriti): cesiunea drepturilor ce va revin in calitate de mostenitor (inainte de dezbaterea succesiunii) sau, asa cum a spus dl. avocat, dezbateti succesiunea si ulterior donati bunurile (cota parte) ce vi se atribuie.


vasi2007 a scris:

Eu vad doua optiuni pentru a obtine ceea ce va doriti (daca aceasta este intr-adevar ceea ce va doriti): cesiunea drepturilor ce va revin in calitate de mostenitor (inainte de dezbaterea succesiunii) sau, asa cum a spus dl. avocat, dezbateti succesiunea si ulterior donati bunurile (cota parte) ce vi se atribuie



Si care ar fi noima? Ca finalitatea va fi aceeași
Soțul supraviețuitor are o cota fixa de 1/4, iar sora va avea 3/4, indiferent ca userul renunta sau ca ii donează/vinde cota. Din contra, a doua variantă vine cu niste costuri suplimentare ale încheierii unui contract.
Doar daca parintii au incetat din Viata,si ati facut succesiunea,mergi la notar si
doneaza.Daca doar unul a incetat din Viata donezi doar partea Ramasa de la parintele defunct.

Ionuț Cosmin a scris:

Buna ziua. Cum pot dona surorii mele jumatatea mea de mostenire de la parinti? Mentionez ca doar unul dintre ei a decedat. Multumesc frumos

Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
cati, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)
Succesiune StefanL61 StefanL61 In urma decesului unuia din parinti am deschis dosar de succesiune la motariat pentru un imobil, avand ca urmasi implicati pe sora mea, pe mine si pe parintele ... (vezi toată discuția)
Mostenire Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, As dori sa aduc in discutie o problema:. Sora mea a decedat,anul trecut. Nu avea copii. Am ramas in viata: parintii,eu si ... (vezi toată discuția)