Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum îi pot dona surorii mele jumătatea mea de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum îi pot dona surorii mele jumătatea mea de moștenire de la părinți?

Buna ziua. Cum pot dona surorii mele jumatatea mea de mostenire de la parinti? Mentionez ca doar unul dintre ei a decedat. Multumesc frumos
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
dezbateti mostenirea de pe urma parintelui dcedat si donati-va cota ce va revine adica de 3/16
Cand va deceda si celalalt parinte, iar asa, dezbateti succesiunea si va donati cota.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Sau, mai simplu, dati declarație de renunțare la moștenire.
Acum, după părintele decedat și încă una, când va înceta din viața și celălalt părinte
In caz de renuntare la mostenire, masa succesorala se va imparti intre mostenitorii acceptanti. Altfel spus cota ce v-ar fi revenit Dv. nu va fi atribuita in intregime sorei Dv. ci se va imparti intre sora si parintele suprvietuitor (in cote diferite).
Eu vad doua optiuni pentru a obtine ceea ce va doriti (daca aceasta este intr-adevar ceea ce va doriti): cesiunea drepturilor ce va revin in calitate de mostenitor (inainte de dezbaterea succesiunii) sau, asa cum a spus dl. avocat, dezbateti succesiunea si ulterior donati bunurile (cota parte) ce vi se atribuie.

vasi2007 a scris:

Eu vad doua optiuni pentru a obtine ceea ce va doriti (daca aceasta este intr-adevar ceea ce va doriti): cesiunea drepturilor ce va revin in calitate de mostenitor (inainte de dezbaterea succesiunii) sau, asa cum a spus dl. avocat, dezbateti succesiunea si ulterior donati bunurile (cota parte) ce vi se atribuie

Si care ar fi noima? Ca finalitatea va fi aceeași
Soțul supraviețuitor are o cota fixa de 1/4, iar sora va avea 3/4, indiferent ca userul renunta sau ca ii donează/vinde cota. Din contra, a doua variantă vine cu niste costuri suplimentare ale încheierii unui contract.
Doar daca parintii au incetat din Viata,si ati facut succesiunea,mergi la notar si
doneaza.Daca doar unul a incetat din Viata donezi doar partea Ramasa de la parintele defunct.

Ionuț Cosmin a scris:

Buna ziua. Cum pot dona surorii mele jumatatea mea de mostenire de la parinti? Mentionez ca doar unul dintre ei a decedat. Multumesc frumos

cati, utilizator