Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara,

Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii.
Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie.
Si eu sunt casatorita
Ambii parinti sunt decedati si urmeaza sa facem succesiunea dupa decesul mamei.
Masa succesorala se compune din: 1 apartament si 1 loc de veci.
Exista urmatoarele acte:
1.Certificatul de mostenitor in urma succesiunii dupa decesul tatalui astfel:
2/8 mama (care asa cum am mentionat a decedat anul acesta)
3/8 eu
3/8 sora mea

2.Testamentul mamei care a lasat 5/8 din valoarea apartamentului surorii.
Eu doresc sa cedez cota mea de 3/8 surorii.

Am urmatoarele intrebari :
1.Apartamentul va deveni un bun propriu al surorii avand in vedere ca este mostenire de la mama si eu cedez cota mea ?
2..Cine vor fi mostenitorii si cu ce cote fiecare in urma decesului surorii mele in cazul in care apartamentul este un propriu?
3.Daca renuntam la testament si cota fiecareia va fi 4/8 cine vor fi mostenitorii si cu ce cote fiecare?
4.Cum ne sfatuiti sa procedam ca in urma decesului uneia dintre noi, cea care supravietuieste sa ramana proprietara a apartamentului ,acesta fiind un bun propriu dobandit prin mostenire de la parinti si sa devina unic mostenitor
Ce acte trebuie intocmite si care nu pot fi atacate in justitie de catre sotul supravietuitor?
5. Pentru locul de veci nu exista certificat de mostenitor , cum putem proceda pentru ca in urma decesului uneia dintre noi cea care supravietuieste
sa ramana proprietara ?
6.Daca sora devine proprietara a apartamentului si il vinde , ulterior cumparand o garsoniera , pentru noul imobil cine vor fi mostenitorii si cu ce cote fiecare in urma decesului surorii mele?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

]
2)Da, bunul va fi propriu al surorii daca renuntati la mostenirea mamei si ii donati cota mostenita de la tata. Donatia ar putea fi atacata de sotul dvs dupa decesul dvs daca ii incalca rezerva succesorala. Daca nu donati si faceti partaj, sotul ei are un drept de creanta pt sulta platita dvs.
2 ) daca nu va avea copii si daca va deceda inaintea dvs, dvs veti imparti egal mostenirea cu sotul ei ( daca il mai are la data decesului)
3) testamentul e facut la notar ?cum adica sa renuntati la el ?
cotele de mostenire se mentin , indiferent ce avere are fiecare de lasat, sora ramasa in viata va imparti cu sotul celeilalte pe jumatate. Conteaza ce are sora care decedeaza de lasat ca mostenire.
4)un testament ar fi potrivit, nu ar exista motive de ataca daca nu ii incalca rezerva succesorala a sotului. banuiesc ca fiecare are oarecum avere proprie, nu aveti numai aceste cote din ap.
5) dezbateti succesiunea mamei incluzand si locul de veci, apoi faceti testament celeilalte pt cota sa din locul de veci
6) Daca va vinde ap si ia o garsoniera, garsoniera va fi bun comun cu sotul, numai jumatate intra in masa succesorala.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspunsuri.
Revin insa cu urmatoarele precizari si intrebari:
1. Testamentul mamei este facut la notar in aceiasi zi in care s-a dezbatut succesiunea dupa decesul tatalui.
2.Pentru locul de veci avem un act de concesiune pe numele mamei. In acest caz locul de veci intra in masa succesorala?
3.Sora mea locuieste in prezent cu sotul ei intr-un apartament pentru care sotul ei nu a facut partajul cu fosta sotie .Sora mea nu are alta avere proprie decat cota care ii va reveni din acest apartament al parintilor nostri.
4.Eu detin cu sotul meu un apartament unde figurez ca proprietara.
Dar revin cu urmatoarea situatie :
Daca vom va face succesiunea astfel:
Solicitam de comun acord ca testamentul mamei sa nu fie luat in considerare si actele sa fie intocmite astfel ca fiecare dintre noi sa detina cota de 4/8 (adica jumatate din
apartament ) si apoi fiecare pentru cota pe care o va detine va face testament din viata (chiar in aceiasi zi cand dezbatem succesiunea ) celeilate surori supravetuitoare asa cum a-ti mentionat in cazul locului de veci , atunci sotii supravietuitori pot ataca acest testament? In cazul in care testamentul surorii supravietuitoare poate fi atacat care vor cote ce reveni
surorii supravietuitoare si cumnatului?
Pentru locul de veci existand act de concesiune mai intra in masa succesorala?

Nu as vrea sa fie interpretate gresit intrebarile mele, dar doresc ca sora supravietuitoare sa ramana proprietara a apartamentului parintilor nostri, fara a fi nevoita ca pe durata vietii sale sa imparta cu cumnatul aceste bunuri (apartamentul sau locul de veci).

Va multumesc anticipat pentru raspuns

VioricaC, utilizator