avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna dimineata,

As dori sa aduc in discutie o problema:.
Sora mea a decedat,anul trecut. Nu avea copii.
Am ramas in viata: parintii,eu si inca doi frati.
Sotul defunctei traieste,dar nu s-a intabulat,inca pe casa,pe care a construit-o impreuna cu sotia sa.Acesta nu are parintii in viata si nu are nici frati.
In momentul decesului sotului sorei mele si daca nu a lasat testament nimanui,cum se va imparti averea ? ( Se va imparti egal,intre rudele sotiei si sotului sau rudele ultimului decedat vor fi avantajati? )
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:41, 1 Februarie 2010
buna dimineata!
la mostenirea sorei dvs vor veni:
sotul supravietuitor, parintii si fratii aceteia.
in masa succesorala va intra o cota de 1/2 din imobilul edificat de catre sora dvs impreuna cu sotul ei.
Legea nr. 319/10-06-1944 stabileste in art. 1

Art. 1. - Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la succesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
b) cand vine la succesiune in concurs cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul din ei, in ambele cazuri impreuna cu fratii si surorile sotului incetat din viata si descendentii lor, sau numai cu unul din ei, mosteneste o treime;
c) cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
d) cand vine la succesiune cu ceilalti ascendenti sau colaterali pana la gradul al IV-lea inclusiv, mosteneste trei patrimi;
e) in lipsa rudelor mai sus aratate, sotul supravietuitor mosteneste averea intreaga.

Asadar o treime ii revine sotului supravietuitor iar restul de 2/3 se imparte intre parinti si fratii defunctei astfel: 1/2 pentru parinti si 1/2 pentru cei trei frati. aceste jumatati la randul lor se impart in mod egal pentru fiecare grup.
Configuratia finala va arata astfel:
sotul supravietuitor - 6/18 parti din mostenire
tatal - 3/18 parti din mostenire
mama - 3/18 parti din mostenire
frate 1 - 2/18 parti din mostenire
frate 2 - 2/18 parti din mostenire
frate 3 - 2/18 parti din mostenire
______
total control 18/18 parti
in primul rand va trebui sa dezbateti succesiunea dupa sora dvs. decedata .
veti avea vocatie dvs. , fratii defunctei, parintii , in concurs cu sotul supravietuitor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii larat larat Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii. Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)
Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)