avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,
Matusa mea,care imi este si nasa de botez, inca traieste si are 89 ani. Acum cca 6 ani,am dus-o la INML, pentru examinare psihologica,pe care a trecut-o cu succes si in care a mentionat ca doreste ca tot ce are sa imi ramana mie.
A fost facut un testament in favoarea mea, pentru bunuri mobile si imobile, dupa decesul acesteia, eu, obligandu-ma la ajutorul si intretinerea ei.
Nu are copii,nu are sot,nu are frati,fiind decedati, nu mai are parinti, doar pe mine ,care o ajut.
Mai are 2 nepoate ( verisoare mie) ,dintre fratii decedati, care nu se implica deloc in ceea ce o priveste.
Intrebarea mea este: dupa decesul matusii, as putea avea probleme cu cele 2 nepoate,as putea fi atacat in instanta de ele ?

Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:24, 29 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
DA, va poat ataca testamentul in instanta dar cu sanse 0 de castig.
Orice om are dreptul sa se adreseze instantelor, inclusiv sa se judece cu Dumnezeu.
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament legalizat para24 para24 Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca se poate. Este vorba de o matusa (sora cu bunica mea) care nu are copii si numai o nepoata dupa frati (mama ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa fac succesiune dupa matusa? unchiul si matusa mea nu au avut copii. unchiul meu a facut testament ... gabiilie776 gabiilie776 Unchiul si matusa mea nu au avut copii. Unchiul meu a facut testament in favoarea verisoarei, lasandu-i astfel bani si jumatate din apartamentul lor. A murit ... (vezi toată discuția)
Testament incert lescu lescu Va rog sa-mi dati un sfat pentru situatia urmatoare: In urma decesului unei matusi, raman 7 mostenitori ai acesteia (printre care ma numar si eu), in calitate ... (vezi toată discuția)