Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,
Matusa mea,care imi este si nasa de botez, inca traieste si are 89 ani. Acum cca 6 ani,am dus-o la INML, pentru examinare psihologica,pe care a trecut-o cu succes si in care a mentionat ca doreste ca tot ce are sa imi ramana mie.
A fost facut un testament in favoarea mea, pentru bunuri mobile si imobile, dupa decesul acesteia, eu, obligandu-ma la ajutorul si intretinerea ei.
Nu are copii,nu are sot,nu are frati,fiind decedati, nu mai are parinti, doar pe mine ,care o ajut.
Mai are 2 nepoate ( verisoare mie) ,dintre fratii decedati, care nu se implica deloc in ceea ce o priveste.
Intrebarea mea este: dupa decesul matusii, as putea avea probleme cu cele 2 nepoate,as putea fi atacat in instanta de ele ?

Va multumesc anticipat !
Buna ziua,
DA, va poat ataca testamentul in instanta dar cu sanse 0 de castig.
Orice om are dreptul sa se adreseze instantelor, inclusiv sa se judece cu Dumnezeu.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator