Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitatea de a înființa asociație de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitatea de a înființa asociație de proprietari

Buna ziua,
Intr-un bloc de 8 apartamente, locuit de 7 familii (menționez că una dintre familii deține 2 apartamente) ne obligă să înființăm asociație de proprietari, dar 6 din 7 familii nu sunt de acord.
Se poate pune eventual un șef/reprezentant de scară fără a înființa asociația sau o există o altă variantă? Costurile sunt prea mari pentru asociația de proprietari ptr ca suntem puține familii.
Există obligativitatea de a avea neapărat asociație de proprietari la un număr de familii atât de mic?
Blocul nu are lift, căldura este individuală.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Buna ziua,
Nu va obliga nimeni sa infiintati asociatie daca nu doriti.
Pentru a infiinta asociatia aveti nevoie de acordul a 50%+1 din proprietari.
Daca domnul care doreste sa infiinteze asociatia vine si va cere acordul este simplu, nu-l dati. Daca nu aduna munarul minim de semnaturi nu are ce face...
Cat despre adm. blocului... puteti angaja o firma care sa se ocupe de asta si platiti o anumita suma lunara pentru asta...
Sau va gospodariti cum doriti, cu respectarea Codului civil, partea ce tine de coproprietate fortata.