Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat fără fișa postului, fișă medicală și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat fără fișa postului, fișă medicală și fără instructaje. Poate fi amendată firma din aceste motive?

Sora mea e angajată ca lucrător gestionar de aproape 2 luni. La angajare a primit doar un exemplar al CIM; nu i s-a oferit niciun exemplar al fișei postului sau al regulamentului intern, nici măcar nu a văzut așa ceva. De asemenea, nu i s-a făcut SSM si PSI si nici nu a fost trimisă la medicina muncii. La locul de muncă atmosfera e mereu tensionată și se așteaptă să fie concediată in orice moment, fără vreo explicație, mai ales că e încă în perioada de probă. Încă ceva: in CIM e trecut salariul minim pe economie, dar i se dă o diferență la negru .
Ținând cont de cele menționate,în cazul în care e concediată, se gândește să facă plângere la ITM.
Întrebarea este: poate fi firma amendată pentru neregulile amintite, chiar dacă sesizarea e făcută de un fost angajat?
Manuela Rășină, administrator
Se poate si atunci dar mai bine nu face reclamatia de pe acum?
Administratorul firmei se laudă că are relații peste tot...Chiar spune că îi plac litigiile de muncă.
Dar mai am o intrebare: ce experiență în muncă,eventual ce studii trebuie să ai pentru un post de lucrător gestionar?

COR 2019 Clasificarea ocupatiilor din Romania

Lucrator gestionar

Legislatia utilizata

Nivelul de studii - 2 (studii medii).

Studii medii inseamna clasa a 9 a si a 10 a , adica CICLUL INFERIOR AL LICEULUI, CEL OBLIGATORIU PRIN LEGE.
CLASA A 11 A SI A 12 A SUNT CICLUL SUPERIOR AL LICEULUI SI FACULTATIVE.

1. Poate fi firma amendată pentru neregulile amintite, chiar dacă sesizarea e făcută de un fost angajat.

Legea 22/1969
art.3
Poate fi gestionar cel care a implinit vîrsta de 21 ani, a absolvit școala generală sau o școala echivalenta și are cunoștințele necesare pentru a îndeplini aceasta functie.

2. Biscuite otravit a scris:

....
Studii medii inseamna clasa a 9 a si a 10 a , adica CICLUL INFERIOR AL LICEULUI, CEL OBLIGATORIU PRIN LEGE.
CLASA A 11 A SI A 12 A SUNT CICLUL SUPERIOR AL LICEULUI SI FACULTATIVE.

Care este textul de lege care prevede asa ceva ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci să înțeleg că poate reclama lipsa SSM si PSI,chiar și ca fost angajat, sau cei de la ITM i-ar spune că nu mai are rost plângerea ?