Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Lucrare dentară gresita
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Lucrare dentară gresita

Buna ziua! Am avut o lucrare de zirconiu executata intr o alta nuanță decât cea care trebuie. Am refuzat sa plătesc cei 2450 euro deoarece arată groaznic, ei refuzând sa execute alta decât după ce o achit pe prima. Lucru care nu mi se pare corect deoarece poate sa arate la fel de urat. Ce pot face deoarece ei ma stresează telefonic sa le aduc banii?!
Buna ziua,
Ati semnat un contract cu dumnealor?
Ati stabilit In scris, modelul acelei "lucrări"-tipul materialului...?
Daca da, si chiar daca nu, va puteti adresa ANPC precum si Colegiului medicilor dentisti din judetul in care locuiti.
Mai intai ii puteti notifica pe mail, prin posta, sms ca nu o sa platiti nimic pana nu primiti ce ati comandat si ca, daca mai insista sa va solicite plata pentru ceva ce nu au executat bine si nu se incadreaza in cerintele dvs., o sa va adresati autoritatilor de mai sus.
Ionut.ion, utilizator

Multumesc! Nu am semnat nimic, de la început am zis ca sunt alta culoare si medicul m a asigurat ca totul va arata cum trebuie după lipirea definitiva iar cum spune ca eu sunt de vina ca nu am sesizat culoare.
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Ati semnat un contract cu dumnealor?
Ati stabilit In scris, modelul acelei "lucrări"-tipul materialului...?
Daca da, si chiar daca nu, va puteti adresa ANPC precum si Colegiului medicilor dentisti din judetul in care locuiti.
Mai intai ii puteti notifica pe mail, prin posta, sms ca nu o sa platiti nimic pana nu primiti ce ati comandat si ca, daca mai insista sa va solicite plata pentru ceva ce nu au executat bine si nu se incadreaza in cerintele dvs., o sa va adresati autoritatilor de mai sus.

Normal trebuia sa stabiliti cateva cerinte, in scris...model, culoare, material...
Incercati o discutie cu dumnealor, poate va intelegeti amiabil, sau va adresati institutiilor de mai sus.
Fara un document scrie e mai greu de ajuns la un numitor comun...
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua! Am trimis notificarea așa cum am fost sfătuită de Dvs către dentist si astăzi ma trezesc cu o notificare de la un executor judecătoresc sa achit suma , nici decum sa mi schimbe lucrarea. Menționez ca au Atașat o factura cu data de 21.10.2019, lucrarea a fost făcută in Iunie 2019 , iar notificarea pe care le am trimis o cum ca nu sunt de acord sa plătesc pana nu îmi fac lucrarea cum am cerut a fost expediata prin curierat cu data de 3.10.2019. Ce este de făcu?! Multumesc!
Executorul nu va poate "executa" fara o acțiune în instanță urmată de o hotărâre definitivă de executare, factura nu reprezintă, din ce cunosc, titlu executoriu.
Faceti plangere la autoritățile de mai sus si notificări executorul ce nu aveti nimic de plata, aveti o neînțelegere cu acel dentist si ca v.ati adresat autorităților pentru rezolvarea acesteia.
Daca continuă cu amenințările...nu ar strica s discutati cu un avocat.
Ionut.ion, utilizator