avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua , Am o problema cu dentistul . Am platit de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua , Am o problema cu dentistul . Am platit de peste 2 ...

Buna ziua ,

Am o problema cu dentistul . Am platit de peste 2 ani coroane dentare la toata gura si le-a pus de 2 ori gresit, ultima data s-au patat dupa o saptamana , Am platit aproximativ 10 000 euro ( am toate bonurile) , iar eu in momentul asta am dinti provizorii de plastic , nu mai am incredere in ei , am platit integral ceramica si am aflat ca vor sa-mi puna zirconiu. Chiar si daca ar accepta aparent sa-mi puna ce am platit , eu nu mai am incredere ca materialul este calitativ , ca va fi ceea ce am platit avand in vedere ca a doua oara dintii din ''ceramica'' s-au patat . Ambele dati mi-au dat dintii jos pentru ca a fost greseala lor , ei au decis sa- i dea jos .
Ce sanse am sa-mi recuperez banii platiti ? Desi ei spun ca vor face lucrarea in cel mai scurt timp , eu nu mai am incredere in calitatea lucrarii mai ales ca au facut comentarii de genul : daca arata bine ce , tu stii ce material este? ce conteaza ce este? ( Banii i-am platit pentru ca am fost de buna credinta si nu mi-am imaginat ca mi se vor pata dintii si vor fi nevoiti sa-mi dea jos dintii ). Daca mai are rost sa mentionez ... de peste 2 ani imi pilesc si imi sacaie dintii , am inceput sa am deja dureri ...
Am nevoie de un sfat , legal pot sa-mi recuperez banii ? Sau ce pot face? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: KmMihai , utilizator 12:10, 30 Iulie 2021
Le puteti transmite ca v-ati saturat de probleme dumnealor, ca va dor dintii de la atatea interventii aupra lor, ca nu mai aveti incredere ca pot executa lucrarea cum trebuie, dupa doi ani de probleme... si ca doriti rezolvarea amiabila a situatiei, in caz contrar o sa apelati la ANPC, Colegiul medicilor dentisti, instanta....pentru recuperarea prejudiciului plus daune pentru acesti doi ani de chin...

Ar fi ok ca notificarea sa vina din partea unui avocat, sa vada ca deja aveti idee ce puteti face, care va sunt drepturile si ca nu mai aveti ce negocia cu dumnealor...
Ultima modificare: Joi, 29 Iulie 2021
Ionut.ion, utilizator
Va multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile pacientului Daniela Cimpeanu Daniela Cimpeanu Buna ziua. Am început o lucrare dentară in mai 2018. Medicul stomatolog mi-a pus 8 implanturi dentare și mi-a tratat toti dintii, pentru a pune o lucrare de ... (vezi toată discuția)
Conflict cu medic stomatolog nelush nelush In Martie 2007 am inceput anumite lucrari stomatologice, printre care si efectuarea unei proteze dentare. Am achitat 1500 ron impartiti dupa fiecare sedinta de ... (vezi toată discuția)
Refuz de finalizare și de plată lucrare dentară. mă poate da stomatologul în judecată? fittonia fittonia Buna ziua! In urma unei lucrari dentare de ceramica pe zirconiu inceputa la un cabinet din cartier, am renuntat la finalizarea sa din cauza serviciilor de ... (vezi toată discuția)