Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua , Am o problema cu dentistul . Am platit de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua , Am o problema cu dentistul . Am platit de peste 2 ...

Buna ziua ,

Am o problema cu dentistul . Am platit de peste 2 ani coroane dentare la toata gura si le-a pus de 2 ori gresit, ultima data s-au patat dupa o saptamana , Am platit aproximativ 10 000 euro ( am toate bonurile) , iar eu in momentul asta am dinti provizorii de plastic , nu mai am incredere in ei , am platit integral ceramica si am aflat ca vor sa-mi puna zirconiu. Chiar si daca ar accepta aparent sa-mi puna ce am platit , eu nu mai am incredere ca materialul este calitativ , ca va fi ceea ce am platit avand in vedere ca a doua oara dintii din ''ceramica'' s-au patat . Ambele dati mi-au dat dintii jos pentru ca a fost greseala lor , ei au decis sa- i dea jos .
Ce sanse am sa-mi recuperez banii platiti ? Desi ei spun ca vor face lucrarea in cel mai scurt timp , eu nu mai am incredere in calitatea lucrarii mai ales ca au facut comentarii de genul : daca arata bine ce , tu stii ce material este? ce conteaza ce este? ( Banii i-am platit pentru ca am fost de buna credinta si nu mi-am imaginat ca mi se vor pata dintii si vor fi nevoiti sa-mi dea jos dintii ). Daca mai are rost sa mentionez ... de peste 2 ani imi pilesc si imi sacaie dintii , am inceput sa am deja dureri ...
Am nevoie de un sfat , legal pot sa-mi recuperez banii ? Sau ce pot face? Va multumesc
Le puteti transmite ca v-ati saturat de probleme dumnealor, ca va dor dintii de la atatea interventii aupra lor, ca nu mai aveti incredere ca pot executa lucrarea cum trebuie, dupa doi ani de probleme... si ca doriti rezolvarea amiabila a situatiei, in caz contrar o sa apelati la ANPC, Colegiul medicilor dentisti, instanta....pentru recuperarea prejudiciului plus daune pentru acesti doi ani de chin...

Ar fi ok ca notificarea sa vina din partea unui avocat, sa vada ca deja aveti idee ce puteti face, care va sunt drepturile si ca nu mai aveti ce negocia cu dumnealor...
Ionut.ion, utilizator
Va multumesc pentru raspuns