Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce sanse sint ca o concubina sa cistige un proces de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce sanse sint ca o concubina sa cistige un proces de iesire din indiviziune?

Buna ziua,as dori o pare sau o informatie care sa ma ajute.Ma aflu intr-un proces cu concubina tatalui meu,proces care la deschis ea.Tatal meu a murit pe data de 23 august 2009,dupa ce a murit tata eu am mostenit un imobil,am certificatul de mostenire.Concubina tatalui meu ma dat in judecata unde cere un drept de 70% din valoarea imobilului plus un drept de superficieasupra terenului de sub casa.Mentionez ca tatal meu a trait cu femeia asta 11 ani de zile,casa a fost ridicata in timpul acesta,cu banii trimisi de tatal meu pe cind muncea in israel.Concubina sustine ca si ea la ajutat la constructie inclusiv cu bani,[bani ce ea iar fi avut din vinzarea unui apartament al ei proprietate personala,fals ca eu am adus o proba cum k apartamentul nu a fost vindut niciodata iar ea inca nu a venit cu vreo proba in acest sens doar vorbe }plus a mai venit cu 2 martori care sustin ca ea a ajutat la constructia casei.Intrebarea mea catre dumneavoastra e >Ce sanse sint ca ea sa obtina ceva doar cu vorbe si fara nici o dodovada materiala si probata cu inscrisuri cu citi bani a avut efectiv si ku care sa il fi imprumutat sau sa ii dea lui tata pt a construi imobilul?Eu sint plecat din tara am un avocat care ma reprezinta dar nu prea am incredere in el sincer ca astazi am inteles ca martorii ei iau cam inchis gura?in sensul ca ei au sustinut ca ea ar fi construit casa si k tatal meu ar fi fost intretinut de ea sau cam asa ceva.Daca se poate sa imi raspunda cineva am sa dau mai multe detalii!va rog frumos
Sansele sunt minime , avand in vedere faptul ca nu poate dovedi decat ca a ajutat la ridicarea constructiei , fara sa aduca probe din care sa reiasa ca ar fi contribuit si cu bani !
daca nu aveti incredere in avocat e bine sa il schimbati.Procesele de partaj sunt lungi, iar daca nu aveti o reprezentare buna va poate costa destul...Daca demonstreaza ce sustine, poate obtine ce cere.ori daca nu va aparati corespunzator si profesionist instanta se va pronunta ca atare...

pe scurt, raspunsul la intrebarea dvs. este:

depinde de ce reprezentare aveti
depinde de probele si contraprobele administrate
Daca nu aveti o aparare buna si un probatoriu bun concubina are sanse ca castige si ea ceva. Oricum, nu 70% asa cum solicita....
Dar dvs nu aveti martori? Si mai ales, ar trebui sa dovediti ca tatal a trimis bani din strainatate si cu acestia a fost ridicat imobilul....
In primul rand inteleg ca imobilul (teren+casa) l-ati dobandit dvs prin mostenire. Prin urmare, sunteti singurul care detine vreun titlu de proprietate.
Daca cere 70% din valoarea imobilului, inseamna ca a si timbrat la aceasta valoare !!??? (taxa judiciara de timbru nu este atat de mica si nici la indemana oricui) In caz contrar, actiunea ei va fi anulata ca netimbrata.
In al doilea rand inteleg ca cere constatarea dreptului de superficie al terenului de sub constructie:O:stunned:
Dreptul de superficie reprezinta dreptul de proprietate al unei persoane asupra constructiilor, plantatiilor ori altor lucrari aflate pe terenul apartinand unei alte persoane. In cuvinte mai simple dreptul de superficie exista doar asupra cladirii si nicidecum asupra terenului. Prin urmare, din acest punct de vedere actiunea poate fi respinsa ca fiind inadmisibila.
Incercati sa comunicati mai bine cu avocatul !!!
Dreptul de superficie reprezinta dreptul de proprietate al unei persoane asupra constructiilor, plantatiilor ori altor lucrari aflate pe terenul apartinand unei alte persoane. In cuvinte mai simple dreptul de superficie exista doar asupra cladirii si nicidecum asupra terenului. Prin urmare, din acest punct de vedere actiunea poate fi respinsa ca fiind inadmisibila.
Incercati sa comunicati mai bine cu avocatul !!!

#-o#-o chiar asa ??? dreptul de superficie nu este un drept de proprietate, este un drept de folosinta ,...si poate fi si asupra terenului.;..nu trimiteti pe piste false