Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical

buna seara am avut concediul medical 7 zile si mi se plateste dupa 21 de zile dupa salariul .se poate asa ceva .mi sa spus ca atunci vin bani de la sanatate/
Buna seara,
concediul medical trebuie sa fie platit odata cu restul salariului.
Angajatorul isi recupereaza banii de la Casa de Sanatate.
Pe ce suma a-ti semnat fluturasul? Ore lucrate +concediu medical?
mi sa spus ca nu mai dupa ce angajatorul isi primeste bani .atunci mi se plateste concediul medical .se poate asa ceva
Buna seara,
nu, nu se poate:sorry:. Cat timp sunteti angajat/a , fie ca sunteti in concediu de odihna, fie ca aveti concediu medical, trebuie sa va plateasca la data la care se platesc salariile (conform Contractului individual de munca).
E problema lui daca si cand va dori sa isi recupereze banii de la Casa de sanatate.
Suma de pe concediu medical fac parte din salariul dumneavoastra si trebuie sa o plateasca.
Puteti face sesizare la ITM daca nu va dau banii si nu reusiti sa va intelegeti cu ei.
va multumesc din suflet
Certificatul de concediu medical are statut de ordin de plata,iar c/val acestuia se plateste odata cu plata drepturilor salariale pe luna respectiva.

Neplata inseamna refuz,iar refuzul angajatorului trebuie justificat.Reglarile pe care le face angajatorul cu casa de sanatate nu este problema salariatului.

Faceti reclamatie la ITM teritorial si la casa de sanatate.