avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Înșelăciune
Discuție deschisă în Viata in Italia

Înșelăciune

Buna ziua , am facut o comanda online , am achitat integral prin banca un produs de pe un site din Italia in data de 30 Iulie si nu am primit nimic , nici un termen de livrare , am luat legătura cu ei pe mail , whatsapp , telefonic si spun ca o trimit in acea saptamana , dar eu nu am primit nici un AWB , de 2 saptamâni nici nu mai răspund la solicitarea mea. Va rog sa ma îndrumați unde as putea reclama acest fenomen , am factura online , am dovada plății prin banca , am mailuri , sms uri , etc , Va multumesc .
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2019
Adelina9904, utilizator
Cel mai recent răspuns: S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L , Consultant de business 23:45, 2 Octombrie 2019
Buna seara!
Daca ati platit online cu cardul, cea mai simpla varianta este sa luati legatura cu banca emitenta a cardului de debit/credit si sa deschideti o contestatie la plata pentru ca nu ati primit produsul comandat, le explicati detaliat problema si dumnealor impreuna cu firma de la care ati cumparat vor investiga problema, daca se adevereste ca aveti dreptate, banca o sa va returneze banii in cont .
Varianta putin mai complicata este sa va prezentati la politie si sa depuneti plangere, eventual consultati legiile respectivei tari .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Am comandat online niște grinzi și le-am plătit în avans, iar acum nu mai pot lua legătura cu firma. cum îmi pot recupera banii? NihilSineLinea NihilSineLinea Buna ziua. Am comandat in data de 26 august online niste grinzi de la un depozit de materiale de constructie online. Am fost contactata de ei sa confirm ... (vezi toată discuția)