Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suma incasata in plus la fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suma incasata in plus la fondul de rulment

Suma incasata in plus la fondul de rulment fata de ce s-a stabilit conform adunarii generale ,se poate restituii proprietarului ?
Tom Top, utilizator
Trebuie sa discutati.
Se poate achita o parte din intretinere, depinde despre ce suma este vorba - pentru ca sunteti foarte zgarcit cu informatiile.
Asadar, discutati si hotarati ca plusul despre care vorbiti sa faca obiectul unei plati in contul intretinerii pe o luna...
Nu este vorba de o suma mare , (130 lei), intrebrea mea este legata de PROCEDURA LEGALA, de a se restituii suma constituita in plus fata de maximul sumei hotarate in adunatea generala .
Ex; Fond de rulment pe anul 2018 dupa cum urmeaza:
- suma de constituit pana in luna Martie 2018 - 179,54. lei .
- suma depusa la 06.06.2018 - 310 lei .
Diferenta - 130 lei .
Administratora nu vrea sa “restituie sau sa o foloseasca la plata intretinerii” , spunand ca nu este obligata de nici o lege, hotarare etc .
Mentionez ca locuieste o singura persoana de 82 ani ..deci “consumuri minime” , sper sa fi fost destul de clar in relatare de mai sus .
Multumesc anticipat .
Conform legii fondul de rulment se restituie la instrainarea proprietatii daca vanzatorul si cumparatorul nu se inleg cu privire la suma in cauza.
Cheltuielile nu tin cont de varsta celui care locuieste acolo.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa comunicati date relevante
Fondul de rulment conform disp in vigoare se restituie numai in cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra bunului imobil
Domnilor,
Tom Top vorbeste despre o suma incasata suplimentar. Omul nu a zis nimic de restituirea fondului de rulment ci doar de diferenta fata de suma stabilita.
In rest, subscriu la solutia data de d-l Adam Grecu.
gigiz, utilizator