Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Când pot să mă pensionez anticipat parțial ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Când pot să mă pensionez anticipat parțial ?

Am lucrat in perioada iulie 1983-aprilie 2017. Sunt născută în septembrie 1962. Când pot să optez pentru pensie anticipată parțial?
nicolaescuana, utilizator
Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

Vârsta standard de pensionare, stagiul complet de cotizare şi stagiul minim de pentru femei şi bărbaţi sunt stabilite în raport de luna și anul naşterii (anexa nr. 5 la Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice).
Nu vă încadrați pentru pensie anticipată parțial. Aveți lucrați doar 34 de ani. Veți ieși la limită de vârstă când veți împlini 62 de ani.
Dapix, utilizator