avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica

Buna ziua. Am urmatoarea speta: prietena mea a vandut apartamentul si cu banii obtinuti a cumparat alt apartament. A obtinut 63.000 euro si a dat pe noul apartament 48.000euro. Acun impozitul pe tranzactie de 10% nu se mai opreste la notar.
As dori sa stiu daca are vreo datorie la fisc pentru banii obtinuti din vanzarea apartamentului si daca in aceste conditii trebuie sa depuna declaratia unica pe anul 2019.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 13:09, 5 Octombrie 2019
Nu datoreaza. Va rog sa cititi din codul fiscal art. 111 - Definirea venitului din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal

(1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabilește prin deducerea din valoarea tranzacției a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(2) Impozitul prevăzut la alin. (1) nu se datorează în următoarele cazuri:
a) la dobândirea dreptului de proprietate asupra terenurilor și construcțiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de proprietate în temeiul legilor speciale;
b) la dobândirea dreptului de proprietate cu titlul de donație între rude și afini până la gradul al III-lea inclusiv, precum și între soți;
c) În cazul actelor de desființare cu efect retroactiv pentru actele de transfer al dreptului de proprietate asupra proprietăților imobiliare;
d) constatarea în condițiile art. 13 din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
e) în cazul transferului dreptului de proprietate imobiliară din patrimoniul personal, în condițiile prevederilor Legii nr. 77/2016 privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligațiilor asumate prin credite, pentru o singură operațiune de dare în plată.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit tranzactii imobiliare angadali1 angadali1 Ce impozit se datorează statului în următoarea situație : doi frați au o proprietate comună, în cote egale, și doresc vânzarea acesteia, cu o sumă ... (vezi toată discuția)
Impozit la vanzarea locuintei Silviu80 Silviu80 Care este impozitul pe care il datorez statului, la vanzarea unei locuinte cu valoarea de 14000 de euro? (vezi toată discuția)
Inregistrare in scopuri de tva - persoana fizica - plafon scutire / colectare tva din vanzarea terenurilor retrocedate in baza legii 10 claudiuvlad claudiuvlad Buna ziua, In luna martie 2018 am instrainat un teren construibil la suma de 219154 lei, terenul fiind bun comun cu sotia. In anul 2017 am vandut doua ... (vezi toată discuția)