Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurarea mea, ca vinovat, este valabilă, însă ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurarea mea, ca vinovat, este valabilă, însă asigurarea celui păgubit intră în vigoare a doua zi după accident. Ce se poate întâmpla?

In cazul in care s-a incheiat amiabila ,eu ca vinovat am dat asigurarea insa i-a fost respins dosarul din cauza faptului ca asigurarea masinii lovite a fost facuta in ziua accidentului cu valabilitate de a 2 a zi,iar politia nu a vrut sa se mai bage trecand cele 48 ore ,ce se mai poate intampla? Cei de la asigurari au cerut pv de la politie...
Manuela Rășină, administrator
pagubitul va plati amenda pentru ca nu detinea o polita rca valabila iar biroul tamponari va elibera autrizatia de reparatie
A fost la politie dar acestia au spus ca nu mai este de competenta lor deoarece trecusera cele 48 ore.
Poate merge in instanta pt a ma da in judecata cu toate ca mi-am facut datoria incheind amiabila si dandu-i asigurarea?
Multumesc pt raspuns.
Trebuie să mergeți la politie cu negația de la asigurator

I.Mihaela a scris:

A fost la politie dar acestia au spus ca nu mai este de competenta lor deoarece trecusera cele 48 ore.
Poate merge in instanta pt a ma da in judecata cu toate ca mi-am facut datoria incheind amiabila si dandu-i asigurarea?
Multumesc pt raspuns.

In cazul de mai sus, partea vătămată primește amendă de la poliție pentru lipsa asigurate RCA valabil. Asigurătorul celui vinovat aduziv a respins plata dosarului de daună!
Nu va da in judecata ca nu are RCA valabil si accidentul nu este declarat la politie in 24 ore.
Cand a incalcat legea circulatiei pe drumurile publice nu mai poate cere nimic, este vinovat din start. Ca la alcool sub 0.40 cand este contraventie. Cred ca el trebuie sa va plateasca paguba, dca mergeati la politie in 24 ore, ca e vinovat de incalcarea legii prin lipsa RCA.
Epuree, utilizator