avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurarea mea, ca vinovat, este valabilă, însă ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurarea mea, ca vinovat, este valabilă, însă asigurarea celui păgubit intră în vigoare a doua zi după accident. Ce se poate întâmpla?

In cazul in care s-a incheiat amiabila ,eu ca vinovat am dat asigurarea insa i-a fost respins dosarul din cauza faptului ca asigurarea masinii lovite a fost facuta in ziua accidentului cu valabilitate de a 2 a zi,iar politia nu a vrut sa se mai bage trecand cele 48 ore ,ce se mai poate intampla? Cei de la asigurari au cerut pv de la politie...
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Epuree , utilizator 11:58, 19 Ianuarie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
pagubitul va plati amenda pentru ca nu detinea o polita rca valabila iar biroul tamponari va elibera autrizatia de reparatie
A fost la politie dar acestia au spus ca nu mai este de competenta lor deoarece trecusera cele 48 ore.
Poate merge in instanta pt a ma da in judecata cu toate ca mi-am facut datoria incheind amiabila si dandu-i asigurarea?
Multumesc pt raspuns.
Trebuie să mergeți la politie cu negația de la asigurator

I.Mihaela a scris:

A fost la politie dar acestia au spus ca nu mai este de competenta lor deoarece trecusera cele 48 ore.
Poate merge in instanta pt a ma da in judecata cu toate ca mi-am facut datoria incheind amiabila si dandu-i asigurarea?
Multumesc pt raspuns.

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul de mai sus, partea vătămată primește amendă de la poliție pentru lipsa asigurate RCA valabil. Asigurătorul celui vinovat aduziv a respins plata dosarului de daună!
Nu va da in judecata ca nu are RCA valabil si accidentul nu este declarat la politie in 24 ore.
Cand a incalcat legea circulatiei pe drumurile publice nu mai poate cere nimic, este vinovat din start. Ca la alcool sub 0.40 cand este contraventie. Cred ca el trebuie sa va plateasca paguba, dca mergeati la politie in 24 ore, ca e vinovat de incalcarea legii prin lipsa RCA.
Ultima modificare: Duminică, 19 Ianuarie 2020
Epuree, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident fara rca valabil leorot leorot buna ziua, am patit o boacana si am nevoie de ajutor pentru a iesi cat mai putin sifonat din ea. am o masina cumparata in 2012 , pe care nu am inmatriculat-o ... (vezi toată discuția)
Accident diana_76 diana_76 am avut un accident, fara victime, si terbuie sa mergem la asiguratorul RCA pentru o intelegere amiabila. Nu ma consider vinovata, intrucat conducatorul ... (vezi toată discuția)
Pagubasul nu are rca sevcorom sevcorom Daca pagubasul unui accident nu are RCA, poate avea pretentii de la cel care a provocat accidentul? (vezi toată discuția)