Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal de circulatie

Cum se face contestarea unui proces verbal de circulație, și ce acte sunt necesare?
Plangerea contraventionala impotriva unui proces verbal de contraventie se depune în termen de 15 zile la judecatoria la care este arondat locul faptei.
în plangere prezentati motivele, in fapt si in drept, care le considerati utile pentru admiterea plangerii. Anexati inscrsurile pe care le considerati utile pentru demonstrarea nevinovatiei. De asemenea, anexati chitanta de plata a taxei de timbru judiciar (20 de lei).
ing. Ioan Ciobanu