Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Regim juridic presedinte asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Regim juridic presedinte asociatie de proprietari

La ce situatie se incadreaza rezolvarea juridica prevazuta in legea 196/2018la art. 56 alin. (2) : "În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte."? La aceea cand se implineste termenul duratei mandatului presedintelui asociatiei?
Legiuitorul a dispus masura convocarii adunarii generale in cazul special de incetare mandat presedinte i n a i n t e de termen
Sunt 2 situatii distincte incetarea manadatului la termen sau inainte de termen vezi caz de renuntare ,deces,mutare din imobil
Dar legea nu prevede nicio masura in cazul cahd survine implinirea termenului duratei mandatului presedintelui. Nu inceteaza mandatulsi cu aceasta ocazie ?
Sau altfel pusa intrebarea, ce a dispus legiuitorul in cazul incetarii la termen a mandatului presedintelui ?
Cand inceteaza mandatul presedintelui de asociatie,,acesta,comitetul executiv sau minimum 20% dintre proprietari pot convoca adunare generala pentru alegere nou presedinte de asociatie

ynocentta a scris:

....minimum 20% dintre proprietari pot convoca adunare generala.....

Atentie!
acei 20% dintre proprietari NU pot convoca adunarea generala. Ei nu pot decat sa solicite presedintelui sau comitetului executiv convocarea adunarii generale. Acestia sunt obligati conform legii sa dea curs acestei cereri.
Si inca ceva: acei 20% dintre proprietari care solicita convocarea adunarii generale trebuie sa fie neaparat membri ai asociatiei de proprietari.