Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitatea inregistrarii si fotografierii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitatea inregistrarii si fotografierii salariatilor unei intreprinderi de stat

Am aflat intamplator ca angajatorul meu institutie de stat ma fotografiaza si ma inregistreaza pe ascuns ca parte dintro hartuire continua de doi ani .
Au voie ?
Nu au voie ...este ilegal!
Pot avea camere video de supraveghere a accesului in institutie dar atata! Inregistrarea convorbirilor din cadrul institutiei fara avizul procurorului este ilegala!B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu au voie ...este ilegal!
Pot avea camere video de supraveghere a accesului in institutie dar atata! Inregistrarea convorbirilor din cadrul institutiei fara avizul procurorului este ilegala!B-)

Probabil utilizatorul vrea sa stie cum dovedeste acest lucru in fata instantei de judecata sau unde ar trebui sa se adreseze !
Chiar daca inregistrarile sunt facute ilegal , angajatii nu stiu unde sa reclame , mai ales ca este vorba despre o institutie de stat , unde numirile sunt facute pe criteriul politic .
"A afla" este diferit de " a constata". Si daca este "pe ascuns" cum de s-a aflat? Daca aveti dovezi putei sa va adresati institutiei superioare si chiar instatiei.
In unele institutii sunt camere de luat vederi,sunt legale?
Salariatul are dreptul de asi inregistra seful pentru a dovedi ca este hartuit