Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mai multe plati cu chit pentru o factura ce nu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mai multe plati cu chit pentru o factura ce nu depaseste 5000 ron

Va rog sa-mi spuneti daca se pot face mai multe plati cu numerar cu chitanta la un furnizor pentru o factura care nu depaseste 5000 ron.

Multumesc!
Raspunsul este da , se pot face!B-)
Dar nu mai mult de 3.000 lei pe zi.
Exista plafon minim de plata pe zi pentru a achita o factura < 5000 ron ?
Bun seara,
Pentru achitarea unei facturi indiferent de valoare se emite o singura data chitanta iar suma ramasa de achitat se achita prin OP su BO sau CEC (se achita prin banca) sau se poate compensa cu ordine de compensare daca si celalalt partener are obligatii fata de societatea ta.
Plafonul zilnic de 3.000 lei pe zi nu mai exista.
EX:
Pentru o factura in valoare de 6.000 lei plata se poate face astfel:
- nu mai mult de 5.000 lei, o singura chitanta
- diferenta de 1.000 lei se achita prin banca sau prin compensare daca exista obligatii de ambele parti.
O seara placuta!
Baza legala puteti sa-mi spuneti ?