avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mai multe plati cu chit pentru o factura ce nu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mai multe plati cu chit pentru o factura ce nu depaseste 5000 ron

Va rog sa-mi spuneti daca se pot face mai multe plati cu numerar cu chitanta la un furnizor pentru o factura care nu depaseste 5000 ron.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioana Constantin , Contabil 19:37, 1 Decembrie 2009
Raspunsul este da , se pot face!B-)
Dar nu mai mult de 3.000 lei pe zi.
Exista plafon minim de plata pe zi pentru a achita o factura < 5000 ron ?
Bun seara,
Pentru achitarea unei facturi indiferent de valoare se emite o singura data chitanta iar suma ramasa de achitat se achita prin OP su BO sau CEC (se achita prin banca) sau se poate compensa cu ordine de compensare daca si celalalt partener are obligatii fata de societatea ta.
Plafonul zilnic de 3.000 lei pe zi nu mai exista.
EX:
Pentru o factura in valoare de 6.000 lei plata se poate face astfel:
- nu mai mult de 5.000 lei, o singura chitanta
- diferenta de 1.000 lei se achita prin banca sau prin compensare daca exista obligatii de ambele parti.
O seara placuta!
Baza legala puteti sa-mi spuneti ?

Alte discuții în legătură

Incasare prin casieria societatii BARACGEANINA BARACGEANINA Este permisa incasarea prin casieria societatii a unei sume de 10000 RON?Mentionez ca suma provine dintr-o hotarare judecatoreasca. (vezi toată discuția)
Stornarea unei facturi de prestari servicii ADELA STROE ADELA STROE am o factura de prestari servicii in val de 200 mil pe care vreau sa o stornez si sa fac mai multe facturi pana in 50 mil pe care sa le achit cu chitanta si nu ... (vezi toată discuția)
Ridicare numerar din casa administrator georgetag georgetag as dori sa stiu ce suma de bani (avans spre decontare) poate ridica ,intr-o zi,din casieria societatii, administratorul? suma este tot de 5000 ron, in ... (vezi toată discuția)