Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Sunt in insertie pina in 05.2020. Angajatorul ma demis conform art 65 si 66 din legea 53/2003.
Are voie sa ma concedieze fiind in insertie ?
conform OUG nr 111/2010 legea care reglementeaza stimulentul de insertie prevede ca angajatorul nu poate concedia salariatul care primeste stimulent, pe perioada cil il primeste.
Multumesc
Aveți dreptate, angajatorului îi este interzis să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul salariaţilor care se află în plata stimulentului de inserție,

Contestati decizia de concediere.
Atentie : Interdictia prevazuta la art.25 din OUG 111/2010, nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.