Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara! Incepind cu luna februarie primesc stimulent de insertie. Am fost anuntata ca pe 11 aprilie- a doua zi dupa ce fetita implineste doi ani- voi primi preaviz . Mentionez ca firma nu da faliment si nici nu se reorganizeaza juridic. E legal?
Multumesc pt raspuns!
Nu este corect ... angajatorul are interdictie de a va concedia pe durata platii stimulentului de insertie.

Potrivit art.25 alin.2 lit.b din OUG 111/2010 , este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7.

Va concedia doar pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.
Si ce sa fac? Astept deciziavde concediere si pe urma dau un judecata firma? Multumesc!
Aratati angajatorului textul de lege si vedeti ce va spune ... daca nu se conformeaza, atunci veti contesta in instanta decizia de concediere.
Buna ziua! Daca din februarie 2019 si pina in martie 202o beneficiez de stimulent de insertie , angajatorul ma poate concedia in aceasta perioada? Cit ar trebui sa ma tina la munca pina sa ma poata concedia? Multumesc frumos!
V-am explicat mai sus : Potrivit art.25 alin.2 lit.b din OUG 111/2010 , este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7.

Perioada de interdictie se prelungeste cu inca 6 luni de la data incetarii platii stimulentului de isnterie.
Cornel Vasile, Consilier juridic