Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului medical pentru un nou angajat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului medical pentru un nou angajat

Am un nepot care sa angajat de 2 luni de zile, acum o saptamana a avut o raceala puternica si a fost la medic ,pe langa tratament sa recomandat si un concediu medical de 5 zile,Intrebarea este. Patronul nu poate plati concediul medical ca nepotul nu a cotizat la sanatate in ultimele 12 luni ,ce se va intampla in acest caz? Mentionez ca 2017,2018 a lucrat in strainatate fara forme legale. Va multumesc si astept raspunsul dvs.
ana-cer, moderator
Nu va primi indemnizatia pentru concediu medical... poate merge la Casa de Asigurari de Sanatate sa intrebe ce poate face in aceasta situatie.