Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidatorul judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidatorul judiciar

Buna seara , o singura întrebare am , spre ex dacă lichidatorul judiciar a închiriat spațiul care îl are în administrare și cei care au închiriat nu au plătit niciodată chiria stabilită din 2015 până în 2019 prin 2 firme de ce îl pot acuza pe lichidatorul judiciar (de neglijență sau de abuz în serviciu) pentru că nu a fost în stare să evacueze chiriașii pentru neplata ???? Menționez că în contractele de închiriere avea stipulată aceasta prevedere să evacueze dar nu au fost interesați . Mulțumesc anticipat
irimescucatalin, utilizator
Depide de calitatea pe care o aveti in procedura si de existenta culpei lichidatorului judiciar si de eventualul prejudiciu creat efectiv.

Raspunsul exact depinde de multe variabile care pot fi identificate studiind dosarul instantei si demersurile concrete ale lichidatorului judiciar.

Ma tem ca nu veti putea primi un raspuns exact aici, pe forum.

De aceea, probabil cel mai potrivit ar fi sa angajati un avocat care sa obtina copii ale documentelor relevante, sa le studieze si sa va puna la dispozitie o opinie juridica.

Sper sa va fie de folos informatiile.