avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu chiriașul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu chiriașul

Am închiriat unei persoane casa luată prin prima prima casa pe baza unui contract fictiv nedeclarat la ANAF.Chiriasul nu ne mai da chiria.Ce as putea face in acest caz având în vedere că acel contract este semnat doar de soțul meu in conditiile in care si eu sunt coproprietar in acte?chiriașul nu vrea sa părăsească apartamentul în nici un fel desi in contract este stipulat faptul că în cazul neachitarii la timp a chiriei proprietarul are dreptul de a rezilia contractul. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Tasaroi , utilizator 16:15, 17 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Adresati-va instantei.
Nu aveti alta solutie.
Consultati un avocat care sa va consilieze sau sa va reprezinte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru recuperarea chiriei si evacuarea chiriașilor nu are relevanță ca ati înregistrat sau nu contractul la Anaf.
Formulati acțiune în instanță pentru a va recupera chiria si a evacua chiriașii.
Ar fi indicat sa le transmiteți o notificare inițial prin avocat, poate se tem de un proces si vor pleca până la urma.
Contactați un avocat și discutați pe larg situația și etapele.
Ultima modificare: Vineri, 17 Ianuarie 2020
Avocat Neagu Elena, Avocat
Imi puteti spune ce se poate intampla daca chiriașul face sesizare privind faptul că contractul de închiriere nu este înregistrat la ANAF?Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu imi recuperez apartamentul? mircea.reb mircea.reb Buna ziua! Acum un an de zile am inchiriat apartamentul unui cuplu printr-un contract inregistrat la ANAF. Ulterior acest cuplu a inchiriat apartamentul altui ... (vezi toată discuția)
Contract chirie expirat - chiriasul refuza sa paraseasca imobilul. edward_zone edward_zone Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Eu, persoana fizica, am inchiriat catre o persoana juridica un spatiu comercial. Chiriasul a uitat de 3 luni sa ... (vezi toată discuția)
Conform contractului, la nerespectarea unuia dintre articole chiriașul trebuie să părăsească spațiul. cum se procedează în astfel de situații? anaelena25 anaelena25 Ce acte de atentionare trebuie trimise chiriasului care nu a respectat contractul de inchiriere,mai exact nu a platit chiria? Conform contractului la ... (vezi toată discuția)