Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract cu comision 8% Din valoarea produselor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract cu comision 8% Din valoarea produselor vandute

am un contract cu o firma care imi impune pretul de vanzare cu un comision 8% din valoarea produselor vandute. pana acum o luna acest comision s-a calculat conform formulei matematice (ex. 2000 x 8%= 160), iar cum doreste un alt calcul si anume
[(cantitate vanduta x pret vanzare) /100]/108.
va rog sa imi spuneti daca are dreptate in ceea ce priveste noul mod de calcul
Orice modificare a contractului se face de comun acord, printr-un act aditional semnat de parti.
Daca noua formula de calcul avansata de furnizor este dezavantajoasa pentru dumneavoastra, prin raportare la vechea formula, puteti sa nu o acceptati, puteti negocia o alta formula ori puteti solicita mentinerea vechii formule.
GabiT3175 a scris:
am un contract cu o firma care imi impune pretul de vanzare cu un comision 8% din valoarea produselor vandute. pana acum o luna acest comision s-a calculat conform formulei matematice (ex. 2000 x 8%= 160), iar cum doreste un alt calcul si anume [(cantitate vanduta x pret vanzare) /100]/108. va rog sa imi spuneti daca are dreptate in ceea ce priveste noul mod de calcul.

Buna ziua,
Din punct de vedere logic si matematic, cele doua formule trebuie sa dea un acelasi rezultat, cu o singura exceptie: - daca Dvs. vindeti produsele cu preturi variabile, diferite de preturile impuse.
In exemplul Dvs. valoarea de "2000" nu rezulta tot dintr-o inmultire de tipul: "cantitate x pret vanzare" ?
Precizati alte elemente pentru a intelege problema Dvs.
Cu stima,