avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine are dreptate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine are dreptate?

la casatorie parintii au trecut casa pe numele nostru, prin contract vanzare - cumparare. Dupa 8 luni, in urma numeroaselor batai primite de la sot, am divortat. Acuma el pretinde 80 % din valoarea terenului pe care este situata casa. La tribunal i s-a dat castig de cauza. Eu ce pot sa mai fac?
Cel mai recent răspuns: marbit , utilizator 07:46, 3 Decembrie 2009
apel sau recurs
Interesanta speta....si mai interesant ar fi de stiut modul de aparare al dvs....
Oricum, aveti calea de atac impotrica sentintei pronuntate.
In locul dvs as face imediat apel si mi-as schimba si avocatul!B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

In locul dvs as face imediat apel si mi-as schimba si avocatul!B-)


cel mai bun sfat!
Multumesc pentru raspuns. Dar se poate anula un contract de vanzare - cumparare, sa se transforme in donatie?
Mi se pare o aberatie, dar avocatul tatalui sustine ca e posibil. Se poate demonstra in vreun fel ca baiatul a recurs la santaj pentru a obtine contractul de vanzare - cumparare a terenului?
Cam asta vrea avocatul sa demonstreze la recurs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare contract donatie cu contract vanzare cumparare cu acord de ambele parti Bobmihai Bobmihai Buna seara! Recent am primit o mostenire sub forma de donatie, un teren impartit intre frati. Problema e ca ulterior m.am informat despre actul de donatie ... (vezi toată discuția)
Vreau să cumpăr o casă donată cu uzufruct viager și, ulterior, vândută. care sunt riscurile mele în cazul unui proces între moștenitorii rezervatari ai donatorului și fostul proprietar? Tzeatzea Tzeatzea Buna ziua Am o intrebare putin mai întortocheată Un bărbat a fost căsătorit cu prima sotie cu care are 5 copii,a divorțat de ea acu 30 de ani,nu stiu ... (vezi toată discuția)