avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notarul refuză să deschidă succesiunea pentru că ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notarul refuză să deschidă succesiunea pentru că un teren se află în alt județ. Ce pot face, cui să mă adresez?

Bună ziua! În masa succesorală a mamei mele decedate se află mai multe bunuri, printre care un teren aflat în județul în care ea, eu și sora mea avem domiciliile și un alt teren aflat în alt județ (loc. Buftea din Ilfov).

Notarul la care am fost refuză să deschidă succesiunea pe motivul că nu lucrează cu terenuri aflate în alte județe.

Este legal așa ceva? Ce aș putea să fac în situația aceasta, cui să ma adresez?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 14 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:04, 14 Octombrie 2019
Buna seara,
Notarul care are competenta teritoriala este cel pe raza caruia a avut ultimul domiciliu defuncta.
Daca notarita nu a avut sa dezbata succesiunea adresati-va altui notar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunea este deschisă prin însuși faptul decesului.
Va referiți la procedura succesorala.
Cel mai probabil v-a refuzat pentru că nu deține expertizele notariale din alte județe și este mai complicat să afli valorile din alte zone cu care nu "lucrezi" de obicei.
Expertiza notariala pe Ilfov are cam 800 de pagini. Asa ca fie te descurci și iti cauti singur valorile pe mp, in functie de stradă, numar, categorie de folosință, zona, fie trebuie sa suni pe la diversi colegi notari din București, să te ajute. Iar majoritatea, nefiind speta și problema lor, nu sunt foarte cooperanti.
Cam asta ar fi motivul.
Căutați un alt notar competent din circumscripție, care ar avea mai multa disponibilitate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca nu ati inteles bine. Mai mergeti o data sa discutati. Mama a murit de curand si a avut proprietati si local si prin mai multe localitati. la fel cu tata. Succesiunea se deschide la ultimul domiciliu al decedatului.
Dacă are bunuri imobile la ultimul domiciliu , dacă nu - pe raza localității unde are bunurile imobile - teren sau case
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


avocatmaria a scris:

Dacă are bunuri imobile la ultimul domiciliu , dacă nu - pe raza localității unde are bunurile imobile - teren sau case


Nu exista o asemenea distincție.
Competenta generală este de la ultimul domiciliu al defunctului, indiferent unde se afla bunurile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacarea actelor de donatie , contractelor de intretinere monahelenus monahelenus AM inteles ca acest cod nou civil aduce cateva schimbari asupra posibilitatii de a ataca actele de donatie sau c de intretinere.. Daca bunicii decedati in ... (vezi toată discuția)
Succesiune costels costels deschiderea succesiunii se poate face la orice notar? se poate deschide succesiune in Bucuresti pt . ca proprietatea e in alt judet? (vezi toată discuția)
Succesiune pepike pepike Dupa bunica mea mostenitorii sunt eu si sora mea (tatal, singurul fiu al bunicii a decedat). Ultimul domiciuliu a bunicii era intr-un oras mic in judetul ... (vezi toată discuția)