Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cineva are 2 copii din 2 foste casatorii pentru care plateste pensie alimentara. S-a recasatorit si a mai facut un copil. Pensia alimentara pe care o plateste pentru ceilalti 2 ramane la aceeasi valoare?
Pensia alimentară se modifica, tatăl fiind obligat să achite pensie in cuantum de 50% din veniturile sale tuturor copiilor, în loc de 33% asa cum plătea până acum celor 2 minori

Cabinet Avocat a scris:

Pensia alimentară se modifica, tatăl fiind obligat să achite pensie in cuantum de 50% din veniturile sale tuturor copiilor, în loc de 33% asa cum plătea până acum celor 2 minori

Vreau sa ma asigur ca am inteles bine. Tatal inca este casatorit cu femeia cu care are al treilea copil si plateste pensie alimentara celorlalti 2 dupa 2 divorturi. Dupa nasterea celui de-al treilea, desi inca este casatorit cu mama acestuia, ar trebui sa modifice valoarea pensiei alimentare pentru ceilalti 2?
Nu se modifică nimic, va plăti tot 16,66% pentru fiecare copil în parte.

Se împarte 50% la 3 copii, și rezultă tot 16,66% de copil, ca și până acum.