avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cineva are 2 copii din 2 foste casatorii pentru care plateste pensie alimentara. S-a recasatorit si a mai facut un copil. Pensia alimentara pe care o plateste pentru ceilalti 2 ramane la aceeasi valoare?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:21, 13 Octombrie 2019
Pensia alimentară se modifica, tatăl fiind obligat să achite pensie in cuantum de 50% din veniturile sale tuturor copiilor, în loc de 33% asa cum plătea până acum celor 2 minori


Cabinet Avocat a scris:

Pensia alimentară se modifica, tatăl fiind obligat să achite pensie in cuantum de 50% din veniturile sale tuturor copiilor, în loc de 33% asa cum plătea până acum celor 2 minori


Vreau sa ma asigur ca am inteles bine. Tatal inca este casatorit cu femeia cu care are al treilea copil si plateste pensie alimentara celorlalti 2 dupa 2 divorturi. Dupa nasterea celui de-al treilea, desi inca este casatorit cu mama acestuia, ar trebui sa modifice valoarea pensiei alimentare pentru ceilalti 2?
Nu se modifică nimic, va plăti tot 16,66% pentru fiecare copil în parte.

Se împarte 50% la 3 copii, și rezultă tot 16,66% de copil, ca și până acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie alimentara 3 copii crin84 crin84 buna ziua, Sotul are din prima casnicie 1 copil, iar in actuala casnicie 2 copii ( cel de-al 2-lea nascandu-se de curand). Plateste pensie alimentara primului ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie alimentara Costel1977 Costel1977 Buna ziua, În situația actuală plătesc pensie alimentara pentru 2 minori 33% din venitul net iar fosta sotie m-a dat în judecată pentru recalculare ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara! oanadm oanadm buna ziua. am nevoie de raspunsul dvs. la urmatoarea intrebare.platesc pensie alimentara dintr-o casatorie anterioara1/6 din salar pt ca am un copil minor sub ... (vezi toată discuția)