Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale capital social srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

capital social srl

Avem un SRL cu un capital social de 200 lei.
Majorăm capitalul social prin aport in natura cu un imobil, printr-un act aditional, autentificat la notar.
Ulterior, instrainam acest bun imobil, pentru un pret mai mare decât cel cu care s-a făcut majorarea CS.
Este necesar sa incheiem si un act aditional de diminuare a capitalului social?
1. actul aditional il autentificati doar daca este vorba si de teren
2. bunul il puteti instraina doar dupa ce imobilul a fost scos din capitalul social: ori prin diminuare capital social ori prin inlocuirea bunului in capitalul social cu suma corespunzatoare la care s-a facut majorarea de capital
nu se diminueaza capitalul social, banii obtinuti pe imobil fiind folositi in interesul societatii