Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

casa batrineasca a fost obiectul unui proces de partaj impreuna cu o masina de aceeasi valoare intre parintii divortati .In urma partajului sau scos ambele la vinzare prin licitatie .Parintii de comun acord au renuntat la vinzare doarece eram si noi doi copii care nu am fi avut unde locui si s-a inchis procesul .Tata a plecat cu masina in alt oras iar mama a ramas cu cei doi copii in casa .Intre timp parintii au decedat .La casa nu am facut dezbatere de mostenire .In aceasta situatie cum se poate face succesiunea daca , casa este pe numele amindurora ?
jumatate din casa e a tatalui, cealalta jumatate, atat cat a avut mama, o impartiti o fratele.
mergeti la notar si dezbateti succesiunea dupa mama.
dupa ce decedeaza tatal, dezbateti cu fratele, succesiunea dupa tata.
gi-jane2, moderator