Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PENSIE LIMITA VARSTA FEMEI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PENSIE LIMITA VARSTA FEMEI

Buna ziua! Am o salariata care peste o luna indeplineste conditiile conditiile de pensie limita varsta cu vechime minina la varsta de 61 ani si 2 luni. Conform leg.93/2019 poate solicita prelungirea contractului individaul de munca pana la varsta de 65 ani? Deci intre varsta ei de pensionare si varsta standard sunt mai mult de 3 ani. Respectivul contract individaul poate fi prelungit numai de 3 ori cu acordul angajatorului chiar daca pana la 65 ani este o perioada mai mare de 3 ani. Va multumesc!
art.56 alin.1 lit.c C.mun. are o exceptie ... c) la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepțional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parțiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacității de muncă în cazul invalidității de gradul I sau II.

Pe cale de interpretare, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, c.i.m. va inceta de drept la data cand implineste vârsta de 65 de ani.