Forum Discuţii juridice Executare silită pot sa cumpar un imob exec silit prin credit ipot
Discuție deschisă în Executare silită

pot sa cumpar un imob exec silit prin credit ipot

ma intereseaza daca dupa ce am castigat licitatia executorul poate sa imi de actele necesare pt credit CF , actul de proprietate al imobilului.dac nu achit suma cu care am licitat in 30 de zile pierd avansul de 10% şi aşi vrea sa stiu dac pot sa ma invart in 30 de zile .multumesc!
Sunteti prima persoana pe care o aud ca vrea sa cumpere la licitatie un imobil executat silit si doreste sa achite prin credit ipotecar!
Sfatul meu este sa mergeti la cateva banci si sa intrebati daca vi se poate acorda credit in aceste conditii , tinand cont ca imobilul care se vinde prin licitatie are fostii proprietari in el (nu sunt evacuati)!
acest imobil este o casă, achizitionata de o firma in 2007, firma avand datorii un creditor a cerut executarea silita si s-a trecu la bunurile firmei. aceasta casa e deja la a 3 a licitatie , nelocuind nimeni in ea. ma interesa daca pot face rost de actele ce mi le cere banca la acordarea creditului de la executor sau .... cine le are.
Discutati mai intai cu banca.
Executorul, cu acordul creditorului, va poate aproba achitarea si in rate a pretului.