Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibil malpraxis: mama a decedat înainte de a ieși ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibil malpraxis: mama a decedat înainte de a ieși din sala de operație în urma unei intervenții pentru ruptură de menisc. Care ar fi pașii de urmat?

Buna seara ,

Pt. a nu influenta in vreun fel raspunsurile primite, nu o sa dau numele spitalului si nici judetul in care se afla.

Descriere problema
O sa încerc sa explic cât mai scurt și la obiect..
Mama mea ,a fost programată pentru o operație simpla de Ruptura de menisc ,operația a avut loc in data de 25.09.2019,a intrat in sala de operație ,operație care in mod normal durează maxim 30’mintue ,in acest caz a durat Cel puțin 3 ore ,după acele 3 ore de așteptare iese doamna anestezista și îmi spune ca mama a făcut infarct pe după de operația,după ce operația a fost terminată (ea nu având niciodată probleme cu inima ),după alte 30 de minute ,revine și spune ca a încetat din viața ...

A doua zi am vrut sa ridicam trupul neînsuflețit de la morga și am vrut sa aflam de ce sa produs acest infarct masiv ..lucru pe care nu am putut obține ,doar făcând o plângere penală și solicitând pe cei de la IML pentru a preleva probe și pentru a le trimite la IML mina Minovici si rezultate vor putea veni pe o perioada care poate dura ai 12 luni

Intrebari:
Care ar fi pasii de urmat?
PoT face ceva sa pot obține cumva rezultatele respective mai repede ,poate fi o culpa medical?

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Discutați cu un avocat din zona dvs specializat în astfel de spete,În cazul dvs trebuie facuta o plângere penală.Daca nu era vorba despre un rezultat atat de tragic al posibilului malpraxis se putea incerca și în civil pt celebritate dar asa tot pe malul pare solutia.Trebuie să va așteptați la o durata de soluționare de cativa ani ....
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Ma refeream ca in civil se putea acționa pt o soluționare cu celeritate

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Discutați cu un avocat din zona dvs specializat în astfel de spete,În cazul dvs trebuie facuta o plângere penală.Daca nu era vorba despre un rezultat atat de tragic al posibilului malpraxis se putea incerca și în civil pt celebritate dar asa tot pe malul pare solutia.Trebuie să va așteptați la o durata de soluționare de cativa ani ....

Se poate face o plangere la colegiul medicilor?cum pot afla mai rapid rezultatele de la iml?multumesc pentru easpuns
Nu faceti în nici un caz plângere la Colegiul medicilor nu este o procedura prealabilă obligatorie unei plângeri penale sau acțiuni civile iar sesizarea respectiva se solutioneaza în ani de zile,pierdeți timp important pt ceva care nu va ajuta cu nimic.

Olivia25 a scris:

Se poate face o plangere la colegiul medicilor?cum pot afla mai rapid rezultatele de la iml?multumesc pentru easpuns

Multumesc o sa contactez un avocat ,vroiam sa stiu daca se poate face cv ,sunt constienta de durata ,dar nu se poate muri pe capete fara nici o explicatie plauzibila,pe mana medicilor