Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... declinare responsabilitate presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

declinare responsabilitate presedinte asociatie

Buna ziua! Locatarii de la etajul 4 al unui bloc au fost de curand somati sa dea o declaratie pe propria raspundere, la notar, in cazul in care nu sunt de acord sa demoleze acoperisurile construite fara autorizatie. Prin intermediul acestei declaratii pe propria raspundere, presedintele si administratora vor sa isi decline responsabilitatea, ei fiind direct raspunzatori in cazul unor evenimente/accidente cauzate de fenomenele meteo extreme. Va rugam sa ne spuneti daca este o baza legala care sa permita obligarea locatarilor prin aceasta maniera de intimidare si ce masuri pot fi luate pentru a ne apara de aceste abuzuri.
freeluz, utilizator
Buna ziua,
Acoperisurile le apartin?
Primaria/ Inspectoratul de Stat in Constructii-ISC, ce spun?
Acoperisul este facut fara autorizatie, pe cheltuiala locatarilor, fara implicarea asociatiei. Primaria someaza la randul ei, prin politia locala (au dat si amenzi) asociatiile sa demoleze aceste acoperisuri, sau sa intre in legalitate.
Daca vin amenzile pe numele asociatiei le puteti imputa proprietarilor in cauza.
Mai puteti notifica Politia locala ca nu au avut acordul asociatiei cand au realizat acea constructie.
La notificare puteti anexa copi de pe acele declaratii.
La politie ii este mai usor sa notifice asociatia decat acei proprietari.
Aceia care au edificat constructia acoperisului sunt unici responsabili
Asociatia de proprietari fie notifica proprietarilor responsabili obligatia sa intre in legalitate,fie asociatia poate sesiza oficial directia corp control din primarie sau inspectoratul de stat in constructii care vor dispune amenda si concomitent dezafectarea constructiei fara forme legale
@ynocentta Corect. Întrebarea era, cât este de legală solicitarea pentru o declarație pe propria răspundere a locatarilor, la notar? Nu vi se pare un abuz?