Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

Buna ziua,
Am aflat ca sunt gravida, iar contractul meu de munca se incheie cu 90 de zile inainte de data nasterii. Pot sa beneficiez de concediu prenatal? Si cum o sa se calculeze concediul de maternitate si indemnizatia de crestere a copilului, daca contractul meu se incheie inainte de a putea intra in concediu prenatal?

Va multumesc
Buna ziua,
Puteti depune la Casa de sanatate judeteana certificatele de concediu prenatal si postnatal, le vor plati dumnealor. Asta cu cel mult 84 de zile inainte de data nasterii copilului.
Sau va puteti inscrie la somaj si de acolo sa intrati in concediul maternal. Pe perioada acestui concediu cat si a celui de crestere copil se suspenda acordarea indemnizatiei de somaj, urmand a reveni, daca nu va angajati, la sfarsitul Concediului de Crestere Copil-CCC
Ionut.ion, utilizator
Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.

Indemnizatia nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei.

In calcul intra si indemnizatia de maternitate primita.