avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua m-am angajat la un hotel pe functia bucatar mi s-a facut un contract pe 30 de zile se poate face contractul de munca si asa
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2019
crista elena, utilizator
Cel mai recent răspuns: crista elena , utilizator 14:50, 16 Octombrie 2019
Da, contract de munca pe perioada determinata.
Art. 83. [cazurile de incheiere a contractului individual de munca pe durata determinata]- Codul muncii.
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
b) cresterea si/sau modificarea temporara a structurii activitatii angajatorului;
c) desfasurarea unor activitati cu caracter sezonier;
d) in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fara loc de munca;
e) angajarea unei persoane care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta;
f) ocuparea unei functii eligibile in cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h) in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Nu este obligatorie incheierea unui c.i.m. pe durata nedeterminata ...

Prin excepţie, contractul individual de muncă se poate încheia şi pe durată determinată, în condiţiile expres prevăzute de lege.
Daca nu mai merg la acest loc de munca fara cerere de lichidare ce se intimpla
Sunt doua posibilitati :
- fie veti fi cercetata disciplinar si , probabil, se va decide copncedierea dvs.:

- fie se va astepta terminarea perioadei, pontandu-va nemotivat, astfel incat c.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei c.i.m.
Am fost la o proba de lucru unde am considerat ca este mai bine pentru mine si salarsi alte beneficii managera de la hotelul unde am contractul pe 30 de zile mi-a spus ca nu ma pot angaja in alta parte daca am contract la firma lor si ca va vorbi cu avocatul,lor pentru ca le-am impiedicat activitatea precizez ca nu am am primit un avans din salar nu le-am facut pagube si mi s-a spus ca salarul este o data pe luna in data de 5

Alte discuții în legătură

Modificare contract de munca wolfache wolfache Buna ziua, imi puteti spune va rog daca este posibila modificarea contractului de munca din unul pe perioada nedeterminata cu unul pe perioada determinata de ... (vezi toată discuția)
Cumul de functii hincuvictor hincuvictor Buna ziua. As dori sa stiu daca mai exista cumulul de funcții în cadrul aceluiași angajator, în cazul contractelor pe durata nedeterminata. Concret, un ... (vezi toată discuția)
Doua contracte individuale de munca cyan cyan Daca iti dai demisia de la o firma iar preavizul este foarte mare, maxim 45 zile fiind o functie de conducere, poti avea surpriza ca firma unde ai avut ... (vezi toată discuția)